Poslovanje kolektivnih tipova smještaja, prvenstveno hotela, bit će ugroženo do pronalaska cjepiva, a razlog je visoka koncentracija gostiju u tim objektima.
Dio je to analize koju je u drugoj polovici travnja proveo odjel investicijskog bankarstva InterCapitala i HD Consulting pod nazivom „Hrvatski turistički sektor - Može li se nositi s koronavirusom?“.
Posebno su se pozabavili s deset najvećih domaćih turističkih kompanija koje su zajedno imale oko milijardu eura poslovnog prihoda u prošloj godini i držale oko 18 posto ukupnih smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj te 18 tisuća zaposlenih, uz dobit prije amortizacije, kamata i poreza od oko 380 milijuna eura te investicije od 318 milijuna eura. U ljestvicu su uključene kompanije: Valamar Riviera, Lukšić Grupa (Plava Laguna i Jadranski Luksuzni Hoteli), Maistra (uključuje HUP-Zagreb), Arena Hospitality Group, Liburnia Riviera, Blue Sun, Solaris, Jadranka Grupa, Falkensteiner i Turisthotel.
One su poduzele već niz različitih operativnih i strateških mjera za minimiziranje krize uvjetovane korona virusom, a među njima i to da prebacuju investicijski fokus na investicije u zdravstvene i higijenske aspekte te IT (digitalizacija koja rezultira smanjenim kontaktom, personalizacija koja cilja mlađe goste, te praćenje zdravlja i sigurnosti gostiju) kao i repozicioniranje kampova jer smatraju da će se taj segment ponude najbrže oporaviti.
Analiza daje i pregled udjela domaćih proizvoda i usluga u ukupnoj potrošnji tih vodećih turističkih kompanija. U pekarskim proizvodima to je, razumljivo, skoro 90 posto, u pićima te mesu i mesnim proizvodima iznad 60 posto, a u građevinskim i instalaterskim uslugama iznad 70 posto. U namještaju tek 40 posto, a u opremi 30-ak posto. Iz toga je vidljivo na koje dijelove gospodarstva ima veći utjecaj udar na prihode hotelskih kompanija.
Na što bi hotelijeri trebali usmjeriti pažnju nakon COVID-19 krize? Nabraja se: poboljšanje mjera osobne zaštite i higijene u hotelima, strože operativne procedure u svrhu povećanja produktivnosti-automatizacija procesa, praćenje novih segmenta i ciljano oglašavanje -posebno prema mlađoj populaciji, praćenje promjena u ponašanju i navikama gostiju i primjene novih marketinških pristupa, investicije i repozicioniranje samostalnih smještajnih jedinica, kao što su apartmani, vile, šatori,mobilne kućice i kampovi te dodatne investicije u IT (digitalizacija, big data u svrhu bolje segmentacije gostiju).
Analiza sugerira i da, ukoliko se sektor ne oporavi, od 2021. godine će biti prisutna "potencijalna potreba za dokapitalizacijama te akvizicijama i spajanjima".
U slučaju COVID-19 i uslijed zabrana i ograničenja putovanja do otkrića cjepiva, pad noćenja i dolazaka mogao bi biti značajniji i dugotrajniji u odnosu na prethodnu krizu te utjecati na poslovne i financijske rezultate i u 2021.godini.