GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Nije vjerojatno formiranje novog slovenskog avio prijevoznika

Nije vjerojatno formiranje novog slovenskog avio prijevoznika
NEREALNO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.04.2025 / 12:09
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Slovenska ministrica za infrastrukturu Alenka Bratušek izjavila je da je uspostava novog glavnog prijevoznika malo vjerojatna, iako nije potpuno isključena, istaknuvši da je postojeća politika davanja subvencija za poboljšanje povezanosti zemlje bila uspješna.

"Istražili smo mogućnost pokretanja novog zračnog prijevoznika. Iako ideja nije u potpunosti isključena, to je svakako daleko složeniji pothvat od upravljanja natječajima za subvencije. Bilo bi puno lakše da Adria nije otjerana u stečaj od strane tvrtke koja ju je kupila. Restrukturiranje, slično onome što je učinjeno s talijanskim prijevoznikom [Alitalia/ITA Airways], možda je bilo moguće. Ali pokretanje novog zračnog prijevoznika od nule je sasvim drugačiji izazov. To je tvrd orah”, rekla je Bratušek.

Tijekom prošle predizborne kampanje, ministar infrastrukture obećao je uspostaviti novog nacionalnog prijevoznika ako bude izabran. Međutim, njeni koalicijski partneri bili su daleko manje naklonjeni toj ideji. Prijedlogu se javno usprotivio slovenski premijer, a odbacio ga je i ministar financija, inače bivši predsjednik Uprave Adrije.

"Situacija je značajno bolja nego što je bila 2022., kada je godina završila s nešto više od 970.000 putnika. Prošle je godine ljubljanska zračna luka opslužila gotovo 1,44 milijuna putnika, što je povećanje od 50 posto. Broj odredišta iz Ljubljane također je porastao, s 19 na 26. Pet od tih linija osigurali smo kroz program subvencioniranja koji smo pokrenuli 2023. Kada smo donijeli zakon o dopuštanju subvencija za nove rute, identificirali smo deset ključnih veza za koje smo se nadali da ćemo ih uspostaviti, uspješno smo pokrenuli šest, što nam daje stopu uspješnosti od 60%.

Ministarstvo za infrastrukturu naznačilo je da bi moglo revidirati svoj program subvencioniranja zračnih prijevoznika nakon usvajanja novog slovenskog zakona o zrakoplovstvu, koje se očekuje kasnije ove godine. U međuvremenu je ljubljanska zračna luka zabilježila peti uzastopni mjesec pada broja putnika. Zračna luka primila je 94.532 putnika u ožujku, što je 2% manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Tagovi: #adria airways, #alenka bratušek,
PROČITAJ I OVO
Boeing će prodati dio svog poslovanja digitalnih rješenja za 10 milijardi dolara
PRODAJA
Boeing će prodati dio svog poslovanja digitalnih rješenja za 10 milijardi dolara
SEATTLE - Američki proizvođač zrakoplova Boeing planira prodati dio svog poslovanja digitalnih rješenja u zrakoplovstvu investicijskoj tvrtki Thoma Bravo za 10,55 milijardi dolara (9,20 milijardi eura). U prodaju je uključena i tvrtka Jeppsen, koju je Boeing kupio 2000. godine. Nakon niza poslovnih gubitaka, Boeing prodajom nastoji poboljšati svoj financijski položaj.
Roche najavljuje 50 milijardi dolara ulaganja u SAD-u
ULAGANJA
Roche najavljuje 50 milijardi dolara ulaganja u SAD-u
BERN - Švicarski farmaceutski div Roche objavio je u utorak da će u idućih pet godina uložiti 50 milijardi dolara u SAD-u, istaknuvši da mu je cilj da izvoz farmaceutskih proizvoda nadmaši uvoz.
KKR ponudio 1,2 milijarde dolara za švedski Biotage
PONUDA
KKR ponudio 1,2 milijarde dolara za švedski Biotage
KOPENHAGEN - Švedski Biotage priopćio je u utorak da je KKR dao ponudu u gotovini za švedsku biotehnološku tvrtku, procjenjujući je na oko 11,6 milijardi švedskih kruna (1,22 milijarde dolara).
Walgreens se nagodio, platit će 300 milijuna dolara kazne
NAGODBA
Walgreens se nagodio, platit će 300 milijuna dolara kazne
NEW YORK - Američki ljekarnički lanac Walgreens u ponedjeljak je na saveznom sudu u Brooklynu u New Yorku nagodio tužbu savezne vlade kojom se od nje tražilo plaćanje kazne od 300 milijuna dolara.
DHL djelomično obustavlja isporuke paketa u SAD
POTEZI
DHL djelomično obustavlja isporuke paketa u SAD
BERLIN - Njemačka logistička tvrtka DHL više neće isporučivati pakete u vrijednosti većoj od 800 dolara privatnim osobama u Sjevernoj Americi s trenutnim učinkom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE