GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Otvaranje terasa raduje ugostitelje, ali traže nastavak potpora

Otvaranje terasa raduje ugostitelje, ali traže nastavak potpora
UGOSTITELJI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.02.2021 / 09:23
Autor: SEEbiz / H

ZAGREB - Otvaranje terasa ugostiteljskih objekata 1. ožujka novi je korak u popuštanju mjera koji raduje ugostitelje u cijeloj Hrvatskoj, no izuzetno je bitno zadržati i mjere pomoći sektoru dok god je izložen bilo kakvim restrikcijama, kao i porezno rasterećenje, poručuju iz Nacionalne udruge ugostitelja (NUU).

"Pozitivno je za sve da mjere popuštaju, jer to znači i bolju epidemiološku situaciju u zemlji, a i većina ugostiteljskih objekata ima terase koje može otvoriti, no teško je očekivati da će mnogi i profitirati od toga. Restorani baš ne, jer još nije dovoljno toplo da se vani sjedi i jede, ali kafići bi mogli bolje raditi, iako i njima ostaju na snazi mjere razmaka između stolova te kao ni restorani ne mogu raditi i unutra tj. u punom kapacitetu", komentira za Hinu potpredsjednik NUU-a Zdravko Karna (zagrebački ugostitelj).

Više detalja o novim mjerama popuštanja i on će kao i ostali doznati u petak, za kada je najavljena njihova objava, no najvažnije je, kako smatra, da se ipak ide u neko otvaranje jer ugostitelji nisu radili puna tri mjeseca tj. od kraja studenoga.

Ugostitelji zbog toga, ali i i manjeg prometa s kavama, pićem i hranom za van, što su jedino mogli raditi zadnjih dva tjedna, pa i očekivano manjeg prometa na terasama, očekuju da se mjere za očuvanje radnih mjesta nastave i dalje, jer, kako kaže Karna, s onim što će zaraditi jednostavno neće moći plaćati i radnike i nabavu i sve druge troškove.

Po mjerama pomoći Hrvatska negdje u sredini u Europi, ali s najvišim poreznim opterećenjem

Otkriva i da su ovog tjedna on i predsjednica NUU-a Jelena Tabak bili kod ministara financija i rada Marića i Aladrovića, koji su pokazali razumijevanje za situaciju ugostitelja, i kojima su predočili i izvještaj krovnog europskog udruženja za ugostiteljstvo (hoteli, restorani i drugo) HOTREC-a o svim mjerama pomoći ugostiteljstvu u zemljama u Europi u zadnjih godinu dana.

"Po tom izvještaju Hrvatska je negdje u sredini u Europi s mjerama pomoći koje je donijela i provodi zbog pandemije, ali ono što vidimo kao bitnu razliku su mjere pomoći kroz financijsko obeštećenje tj. neki njihov oblik, prije svega u smislu poreznog rasterećenja za pivo, kavu, vino i sok. Mi ugostitelji u Hrvatskoj to nemamo, a kako se pandemija nastavlja ne vidimo drugo rješenje za naš opstanak i bolje poslovanje nego porezno rasterećenje", iznosi Karna.

Po poreznom opterećenju hrvatski su ugostitelji, kako kaže, trenutno među ugroženijima u Europi, gdje se stopa PDV-a kreće od manje od 10 pa na više posto, a u Hrvatskoj je najviša, 25 posto, i to je za poslovanje uvijek bilo jako teško, a u pandemiji i teže.

"To je za državu, po izračunima za 2019. koja je bila zadnja normalna poslovna godina, oko 450 milijuna kuna razlike koju bi izgubila u proračunu kada bi uvela to porezno rasterećenje, odnosno za 2020. je to nešto ispod 300 milijuna kuna, što je zanemariv iznos u odnosu na to kolika bi bila korist od tog rasterećenja. Tu ne mislimo samo na cijene za goste, nego i na ulaganja u posao i ljude, prije svega u plaće", ističe Karna.

Vezano za radnike, osim plaća koje je u ugostiteljstvu nužno povećati, problem vidi i u tome što je dosta radnika iz ugostiteljstva već potražilo druge poslove, pa i u drugim zemljama, i pitanje je kako će ih ugostitelji zadržati i naći s plaćama koje im mogu ponuditi u situaciji smanjenog rada i prihoda.

"Uz sve to, ugostitelji se bore i s velikim fiksnim i drugim troškovima, koji samo rastu, pa su tako primjerice cijene ulaznih proizvodnih sirovina iste ili i veće nego u drugim europskim zemljama, kao što su veći i doprinosi za radnike, dok je cijena izlaznog proizvoda (za goste) 50 posto niža nego u drugim zemljama. To je neodrživo za poslovanje, likvidnost, zapošljavanje, investicije, plaće i ukupno za razvoj djelatnosti, i stoga je nužno porezno rasterećenje", zaključuje Karna.

Tagovi: #Nacionalna udruga ugostitelja, # Zdravko Karna, #kava za van, #Stožer civilne zaštite, #Marin Medak, #Vedran Jakominić
PROČITAJ I OVO
Nova njemačka koalicija sprema promjene u Deutsche Bahnu
PROMJENE
Nova njemačka koalicija sprema promjene u Deutsche Bahnu
BERLIN - Konzervativni savez koji je pobijedio na nedavnim izborima u Njemačkoj poziva na brze promjene na razini uprave u Deutsche Bahnu (DB), državnoj željezničkoj tvrtki u zemlji.
Kundid podnio izvještaj Anušiću: ZTC kasni, avioni neće biti spremni za protupožarnu sezonu
PODBAČAJ
Kundid podnio izvještaj Anušiću: ZTC kasni, avioni neće biti spremni za protupožarnu sezonu
ZAGREB - Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid podnio je izvještaj potpredsjedniku Vlade i ministru obrane Ivanu Anušiću o pripremi protupožarnih aviona za protupožarnu sezonu 2025. godine.
Paris Hilton: Želim izgraditi sljedeći Disney
AMBICIJE
Paris Hilton: Želim izgraditi sljedeći Disney
NEW YORK - Paris Hilton možda je najpoznatija kao ikona pop kulture, ali ona ima velike planove kako zacementirati svoje mjesto u svijetu biznisa i budućnosti zabave.
Bill Ackman se kladi na to da će Hertz postati jedan od dobitnika trgovinskog rata
KUPNJA
Bill Ackman se kladi na to da će Hertz postati jedan od dobitnika trgovinskog rata
NEW YORK - Pershing Square Capital Management Billa Ackmana prikupio je gotovo 20% udjela u Hertz Global Holdings Inc. u okladi na plan preokreta tvrtke za iznajmljivanje automobila i da će tarife povećati vrijednost njezinih vozila.
Trumpova administracija najavila naknade za kineske brodove koji pristaju u američkim lukama
NAKNADE
Trumpova administracija najavila naknade za kineske brodove koji pristaju u američkim lukama
WASHINGTON - Trumpova administracija u četvrtak je najavila naknade za kineske brodove nakon što je istraga trgovačkog predstavnika Sjedinjenih Država koju su provele administracije Biden-Trump otkrila da su kineski postupci, politike i prakse nerazumni i da opterećuju ili ograničavaju trgovinu SAD-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE