GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Petnaest državnih tvrtki u proračun uplaćuje 1,3 milijarde kuna

Petnaest državnih tvrtki u proračun uplaćuje 1,3 milijarde kuna
JAVNE FINANCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.08.2020 / 08:06
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Zbog korona krize Vlada traži svaku kunu u državi, i šire, kako bi popunila očekivane rupe u državnoj blagajni. Zato su odlučili zagrabiti i u džepove uspješnih državnih tvrtki, pa će njih 15 morati uplatiti u proračun 60 posto svoje prošlogodišnje dobiti. U proračun će tako stići oko milijardu i 300 milijuna kuna.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković lani je svečano otvorio novi logistički centar Hrvatske pošte, ali sada će uzeti više od pola njihove rekordne dobiti od 130 milijuna kuna. Iako ih je korona kriza teško pogodila, iz pošte kažu da im Vladin potez neće pokvariti posao.

"Hrvatska pošta imala je u planu predviđenu uplatu dividende te nam navedeno neće predstavljati problem u daljnjem razvoju. Razvojem i restrukturiranjem smo u protekle četiri godine uspješno pokrili gubitak iz prethodnih razdoblja te je 2019. godina prva u kojoj Hrvatska pošta uplaćuje dividendu vlasniku'', poručuju iz HP-a.

I iz HEP-a kažu da uplata u proračun neće omesti njihov plan investicija u elektrane.

SDP-ov bivši ministar financija Boris Lalovac smatra da Vlada treba preispitati svoj potez baš zbog investicija energetskih tvrtki koje mogu pokriti manjak privatnih ulaganja zbog krize.

''Te tvrtke mogu najprije generirati investicije, jedino one mogu generirati taj gospodarski rast u 2021. godine jer Vlada govori da će tada imati rast između šesti i sedam posto i smatramo da uz određeni pad osobne potrošnje ne bi bilo dobro rezanje investicija jer jedino one mogu nadomjestiti pad osobne potrošnje'', objašnjava Lalovac.

S druge strane, njegov prethodnik Slavko Linić smatra da je Vladin potez pametan i neće pokvariti investicije jer se državne tvrtke lako mogu zadužiti. Brine ga jedino povlačenje dobiti iz Ine.

''Povlačenje dobiti u Ini znači povlačenje dobiti za MOL, a samim time će njihova priča o investicijama u rafineriju Rijeka opet naći opravdanja da odgode ulaganja i ne ulažu jer po meni to im nije ni namjera'', kaže Linić.

Ni bivši ministar gospodarstva Radimir Čačić ne misli da će biti velike štete, ali kaže da treba promijeniti princip povlačenja dobiti kad zatreba novac za krpanje državne blagajne.

''U odlukama takve vrste u sljedećim godinama treba ići s jasnim kriterijem. Onim tvrtkama koje imaju jasne investicijske programe korisne za ovu državu ne treba uzimati dobit, naprotiv. Onima koje nemaju vlasnik treba uzeti taj novac i to mora biti jedini pravi kriterij'', objašnjava Čačić.

I saborski liberali imaju razumijevanja za vladin potez. ''U krizi u kakvoj smo trenutno, da je svaki izvor likvidnosti dobrodošao i da je Vlada to morala napravit, ali u principu ne bi trebalo biti normalno uzimati onima koji generiraju profit i onda to redistribuirat gubitašima'', poručuje Davor Huić.

Zanimljiv je slučaj Hrvatske lutrije koja se prijavila za državnu pomoć zbog korona krize, a sada treba desetke milijuna kuna prošlogodišnje dobiti uplatiti u blagajnu iz koje je ranije tražila pomoć, piše Dnevnik.hr.

Tagovi: državne tvrtke, javna poduzeća, Radimir Čačić, Hrvatska elektroprivreda, Hrvatska lutrija, Slavko Linić, Boris Lalovac
PROČITAJ I OVO
Zdravko Alvir prodao svoj udjel u Zvečevu za 6,68 milijuna eura
PRODAJA
Zdravko Alvir prodao svoj udjel u Zvečevu za 6,68 milijuna eura
POŽEGA - Koanditorska industrija Zvečevo izvijestila je da je dosadašnji većinski vlasnik te požeške kompanije i donedavni predsjednik Uprave Zdravko Alvir realizirao prodaju ukupno 213.167 redovnih dionica Zvečeva serije A i 74.562 redovne dionice serije B., te tako više nema dionica te kompanije u svom vlasništvu.
Boeing u prvom kvartalu ostvario gubitak od 343 milijuna dolara
GUBITAK
Boeing u prvom kvartalu ostvario gubitak od 343 milijuna dolara
SEATTLE - Američki proizvođač zrakoplova Boeing prvo je ovogodišnje tromjesečje završio s dubokim gubitkom od 343 milijuna dolara, dok je prije godinu dana iznosio 414 milijuna dolara.
Valamar potvrdio isplatu dividende od 0,22 eura
DIVIDENDA
Valamar potvrdio isplatu dividende od 0,22 eura
POREČ – Na održanoj Glavnoj skupštini Valamara usvojena je odluka o isplati dividende dioničarima u visini od 0,22 eura po dionici, što je 10 % više nego u prethodnoj godini.
United Grupa ostvarila rekordne rezultate u 2023.
REKORDI
United Grupa ostvarila rekordne rezultate u 2023.
AMSTERDAM - United Grupa (UG), vodeća telekomunikacijska i medijska tvrtka u jugoistočnoj Europi, ostvarila je rekordne financijske rezultate u 2023. godini.
Atlantic Grupa predlaže dividendu od 1,2 eura
DIVIDENDA
Atlantic Grupa predlaže dividendu od 1,2 eura
ZAGREB - Atlantic Grupa je jučer održala sjednice Nadzornog odbora i Uprave na kojima je donesen prijedlog raspodjele dobiti.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE