Predstavnici radnika u štrajku danas su prije početka štrajka u izjavi za medije ponovili svoje zahtjeve upravi tvrtke. Uz izjednačavanje najniže osnovne plaće s iznosom minimalne plaće, traže i razmjerno povećanje svih ostalih osnovnih plaća, vrednovanje poslova i preraspodjelu radnog vremena u skladu sa zakonom.
Kako je u izjavi za medije podsjetio predstavnik Sindikata metalske i elektroindustrije Slovenije (Skei) Žarko Martič, današnji štrajk upozorenja, koji je bio najavljen u ožujku, ali je zamrznut, rezultat je neuspješnih pregovora o povećanju plaća u posljednjih mjeseci. “Dogovorili smo da će radna skupina pripremiti izračune. Dali smo joj tri mjeseca, ali nakon tog roka nije bilo odgovora”, rekao je. Dodao je da im je uprava raskinula i kolektivni ugovor zbog zahtjeva za većim plaćama.
Govorio je io problemima tvrtke u dobivanju novih narudžbi. "Radi se samo ono što je ostalo na zalihama, sedam godina nije bilo novih projekata", rekao je, istaknuvši i prodaju i preseljenje radnih strojeva tvrtke u BiH i Srbiju.
Istovremeno je kritizirao i vlasnika tvrtke, njemački financijski fond Mutares, pod čijim se okriljem, prema njegovim riječima, stanje u posljednje dvije godine samo pogoršava.
- Ovako nije bilo dugo - upozorio je.
Prema njegovim uvjeravanjima, radnici redovito primaju plaće, ali nije želio komentirati informacije koje su kružile medijima o nelikvidnosti Cimosa.
O daljnjim koracima predstavnici radnika odlučit će nakon današnjeg štrajka, najavio je.
“Spremni smo za razgovore ili pregovore. Poslodavca ćemo pozvati na zajednički sastanak, a onda je na njima da odluče što će poduzeti”, rekao je Martič koji ne isključuje mogućnost zaoštravanja štrajka ako ne bude pomaka u razgovorima. Prema njegovim riječima, provođenje današnjeg štrajka upozorenja podržali su samo zaposlenici koji su članovi sindikata Skei, ali ne i drugi sindikat koji spada pod okrilje Saveza novih sindikata Slovenije - Neodvisnost.
Predstavnik sindikata Skei Sašo Ristič istaknuo je problem nestručnosti nove uprave koja se, između ostalog, očituje u nepoznavanju slovenske zakonske regulative o upravljanju radom te dva puta otkazivanja podjetničkog kolektivnog ugovora. , kao i problemi s komunikacijom. “Nakon ove rečenice, koja je samo neka vrsta upozorenja, tek počinju mukotrpni razgovori i dogovori. U takvoj situaciji, s takvom stručnošću, sumnjam hoće li se lako dogovoriti”, rekao je.
Vezano za to što se drugi sindikat nije pridružio štrajku, Ristič je objasnio da u tom sindikatu u trenutku donošenja odluke nisu bili upoznati sa svim događajima. "Mi smo korak prije njih znali što se događa pa mislim da je ovaj štrajk potpuno opravdan", ustvrdio je dodavši da će ubuduće donijeti drugačiju odluku