Prijevoznik je podnio žalbu krajem veljače i najavio otvaranje baze u Zagrebu i Zadru u travnju. Ryanair je također podnio pritužbe na državnu pomoć protiv Air Francea, Lufthanse, Brussels Airlinesa, Nordice, Condor, Air Baltic, KLM i TAP, piše ex-Yu Aviation News.
U pritužbi na odluku Europske komisije o državnim potporama Croatia Airlinesa, Ryanair je, između ostalog, rekao da je izvršna vlast EU-a prekršila posebne odredbe Ugovora o funkcioniranju Europske unije i opća načela europskog prava koja podupiru liberalizaciju zračnog prometa u EU od kasnih 1980-ih. Opći sud EU-a već je odbio žalbe Ryanaira na pomoć dodijeljenu Finnairu i SAS-u.
Međutim, valja napomenuti da je Ryanair od tada razvio nove argumente za poništavanje pomoći, što je uključeno u žalbu protiv Croatia Airlinesa, ističući kršenje općih načela liberalizacije zračnog prometa i obvezu Komisije da otvori formalne postupke istrage.
Uz 11,7 milijuna eura koje je Croatia Airlines dobio za pokriće gubitaka nastalih između ožujka i lipnja 2020. godine, zrakoplovnom prijevozniku je također dodijeljeno 33,2 milijuna eura kao zajam od države, a država ga je dokapitalizirala u iznosu od 46,2 milijuna eura gotovinske injekcije kako bi se „kapital zrakoplovne tvrtke vratio na razinu prije Covida, tj. na iste razine kao i 31. prosinca 2019.“.
Iz Croatia Airlinesa kratko su poručili:
"Ovo je jedan od primjenjivih mehanizama financijske potpore koji je Hrvatska usvojila na temelju privremenog okvira Europske komisije za mjere državne potpore za potporu gospodarstvu u trenutnoj epidemiji Covid-19".
Croatia Airlines zabilježila je gubitak od 47,3 milijuna eura u 2020. godini nakon što se obračunaju državne potpore i financijske potpore.