Prema nalazima AVK-a, Spar je navodno prekršio jednu od zakonskih odredbi od ukupno 27 zakonom definiranih nezakonitosti, piše ljubljanski Dnevnik.
Prema objašnjenjima AVK-a, vjerojatno je da Spar iskorištava najmanje tri dobavljača poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, suprotno dobrim poslovnim običajima. Nakon što je vrijednost ugovora između Spara kao kupca i dobavljača prošle godine premašila 15.000 eura, tvrtka je navodno nastavila poslovati s dobavljačima bez sklapanja pisanih ugovora o nabavi lakokvarljivih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (jabuke i zelena salata), kako je bilo predviđeno. Zakonom o poljoprivredi. Stoga se protiv tvrtke pokreće postupak zbog prekršaja iz Zakona o poljoprivredi", obrazložili su svoju odluku u AVK-u.
Prema pojašnjenjima Spara, pokretanje postupka ne prejudicira ishod samog postupka, što navodi i AVK na svojim stranicama.
“Nakon opsežnog pregleda koji je započeo 2023. godine, jedina zamjerka AVK-a je da pismenost ugovora, kako ga AVK razumije, nije zajamčena. Vjerujemo da ćemo u tom procesu dokazati da poslujemo u skladu s europskim i slovenskim zakonodavstvom te u skladu s dobrim poslovnim običajima", pojašnjavaju iz Spara.
AVK je u prošlim istraživanjima utvrdio da trgovci svojim dobavljačima nude razne marketinške i druge usluge, za koje su naknade relativno visoke, a same usluge definirane su u ugovorima kao paušal.
“Zbog inflacije i rasta cijena hrane, potrošači redovito posjećuju više trgovina mješovitom robom kako bi kupili jeftinije proizvode, posebice na akcijama, pa trgovci koriste sve agresivnije metode promidžbe, oglašavanja i marketinga poljoprivredno-prehrambenih proizvoda kako bi privukli potrošače”, objasnili su u AVK. Istodobno su naglasili da je Europska komisija u svom izvješću o provedbi pravila EU-a protiv nepoštene trgovinske prakse u prehrambenom lancu utvrdila da se sedam posto otkrivenih nezakonitih praksi odnosi na plaćanja koja nisu povezana s prodajom proizvoda. , sedam posto na naknade dobavljača za marketinške aktivnosti, a sedam posto na skladištenje, izlaganje ili uključivanje proizvoda u ponudu. Stoga je AVK odlučila provesti istraživanje marketinških aktivnosti u opskrbnom lancu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, zatraživši od 23 dobavljača podatke i dokumentaciju o ugovornim odnosima s četiri trgovačka lanca za 2023. godinu.
Zbog povjerljivosti podataka, AVK ne može objaviti izvješće u cijelosti, no pokazalo se da dobavljači svježeg mesa i mesnih prerađevina te vina uglavnom plaćaju marketinške usluge. Prema istraživanju, količina prometa kod trgovca ne utječe na visinu troškova marketinških usluga. “Pojedini dobavljači imali su nesrazmjerno visoke troškove marketinških usluga, koji su kod pojedinog kupca dosezali gotovo 20 posto prometa, dok nemali broj dobavljača nije imao nikakvih troškova marketinških usluga, unatoč tome što kupci reklamiraju svoje proizvode i uključuju ih u razne akcije. i kampanje. Najveći udio marketinških usluga čine oglasi u reklamnim katalozima za kupce koje izdaju svi trgovci", pojašnjavaju iz AVK-a dodajući da udio marketinških usluga slijede različiti oblici promocije, poput izlaganja u trgovinama, priloga za kartice vjernosti i drugi.
AVK je utvrdio i da su pojedini trgovci tražili plaćanje računa ili izdavanje kredita za troškove marketinških usluga koji prelaze ugovorom dogovorene iznose, što bi moglo predstavljati zaračunavanje troškova popusta, promocije, oglašavanja i marketinga proizvoda.