GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Veledrogerije: Problem je u sustavu

Veledrogerije: Problem je u sustavu
NEPLAĆANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.04.2021 / 21:22
Autor: SEEbiz / HRT
ZAGREB - Sutra je važan sastanak predstavnika Vlade s predstavnicima veledrogerija. Na njemu će biti i ministar financija Zdravko Marić, koji bi trebao odgovoriti koliko novca se može izdvojiti da se ne prekine opskrba bolnica lijekovima. Proračun je ionako prenapregnut. 32 milijarde kuna do sada nas je koštala borba s koronavirusom, a veledrogerije se boje da ne završe kao Agrokor.

Sastanak s veledrogerijama – drugi pokušaj. Ovog puta dolazi i Zdravko Marić što je njima pak dobar znak. Kažu – dug od 6,5 milijardi kuna je nadrealan.

“Teško je funkcionirati s tako visokim iznosom duga. Mi to više podnijeti ne možemo. Mi se bojimo da naši dobavljači i kreditne institucije izgube povjerenje u nas i da se dogodi najgori scenarij, a to je scenarij Agrokora”, kaže Diana Percač iz HUP-ove Koordinacija veledrogerija

Četiri najveće veledrogerije imaju preko dvije tisuće zaposlenih. Svakog mjeseca stvara se 450 milijuna kuna novog duga pa se boje da će i njihovi dobavljači aktivirati sredstva osiguranja plaćanja.

“Mislim postoje dobavljači koji su prodali svoja potraživanja faktoring kućama. Znači mi više ne možemo razgovarati ni s faktoring kućama. Što će faktoring kuće poduzeti ja ne znam. Da li će to biti sutra prisilna naplata, prekosutra ili za mjesec dana…”, kazala je Diana Percač.

Ministar Beroš za N1 poručuje da će se u skladu s mogućnostima državnog proračuna odrediti dinamika osiguranja financijskih sredstava za transfer prema bolnicama i ljekarnama kako bi one mogle plaćati dospjele obveze.

“Istodobno će predstavnici dvaju ministarstava, zajedno s predstavnicima HZZO-a, razgovarati o daljnjim aktivnostima na usklađivanju politike nabavke lijekova za bolnice i ljekarne u javnozdravstvenom sustavu u okvirima financijskih sredstava predviđenih u godišnjim zdravstvenim proračunima. Analize koje razmatraju u Ministarstvu zdravstva ukazuju na potrebu da HZZO kao središnje mjesto financiranja zdravstvenih usluga, te HALMED kao regulator tržišta lijekova trebaju stalno pronalaziti optimalna rješenja u uvrštavanju lijekova na liste zdravstvenog osiguranja sa sredstvima zdravstvenog proračuna”, dodao je Vili Beroš.

Jedini koji bi u cijeloj priči mogli ispaštati su pacijenti. Bolnice se zasad koliko toliko uspijevaju krpati s postojećim količinama lijekova. Iako je Andrej Plenković naložio Berošu i Mariću da pročešljaju sustav, veledrogerije ne vide odgovornost u ravnateljima bolnica.

“Pazite, da mi imamo situaciju gdje imamo četiri do pet bolnica koje ne posluju na taj način onda bi mogli reći da imamo problem s bolnicama, s menadžementom u bolnicama itd. Ali činjenica je da 64 od 65 bolnica ne mogu plaćati u zakonskim rokovima govori da nešto nije u redu sa sustavom. Treba sustav mijenjati”, kazao je Tomislav Kulić iz Udruženja veledrogerija pri HGK.

Veledrogerije od Marića i Beroša traže isplatu 3,5 milijarde kuna u travnju i jasan plan otplate ostatka duga. Sanaciju duga vide u tri koraka.

“Pod broj jedan podmiriti dospjele obveze, pod broj dva osigurati značajno veća sredstva u proračun za zdravstvo i pod broj tri što prije poduzeti reformske korake”, rekao je Tomislav Kulić.

Odbacuju navode da previše naplaćuju lijekove, ali i napominju da ne ucjenjuju vladu na što je aludirao premijer.

“Vjerujem da unutar ovakvog, u principu vrlo jednostavnog dužničko – vjerovničkog odnosa, takva retorika nije primjerena. (Neki bi rekli da se ponašate kao kartel?) Ne, nema nijednog elementa ponašanja kao kartel. To vidite da se svaka veledrogerija ponaša u skladu sa svojim poslovnim odlukama i vrlo smo osviješteni po tom pitanju”, kaže Tomislav Kulić.

“Šest i pol milijardi kuna vam je pola proračuna grada Zagreba, to su tri Pelješka mosta, to su ogromni novci, to mi jednostavno više nismo u mogućnosti izdržati”, rekla je Diana Percač.

A svi oni samo žele biti profitabilni. U skladu s tim očekivano je da im se plati ono što su isporučili.

Tagovi: veledrogerije, dug bolnica, HUP-Koordinacija veledrogerija, Diana Percač, Hrvatska udruga poslodavaca
PROČITAJ I OVO
Vodstvo Luke Koper predlaže dva eura bruto dividende
DIVIDENDA
Vodstvo Luke Koper predlaže dva eura bruto dividende
KOPER - Uprava i nadzorni odbor Luke Koper predlažu godišnjoj skupštini dioničara da se od gotovo 43,9 milijuna eura bilančne dobiti 28 milijuna eura, odnosno dva eura bruto po dionici, namijeni za isplatu dividende.
Švicarski čokoladni div investira u uzgajivače kakaa
INVESTICIJE
Švicarski čokoladni div investira u uzgajivače kakaa
BERN - Barry Callebaut AG ulaže u uzgoj kakaovca dok cijene ključnog sastojka čokolade rastu, smanjujući profite za slastičare.
Uprava i NO Končara predlažu isplatu dividende od 2,5 eura
DIVIDENDA
Uprava i NO Končara predlažu isplatu dividende od 2,5 eura
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Končara d.d. predložili su u četvrtak glavnoj skupštini isplatu dividende dioničarima u visini od 2,5 eura po dionici, što je za pola eura više nego lani.
Većinski vlasnik nije uspio konsolidirati vlasništvo u Messer Tehnogasu
EPILOG
Većinski vlasnik nije uspio konsolidirati vlasništvo u Messer Tehnogasu
BEOGRAD - Messer SE, većinski vlasnik Messer Tehnogasa, nije uspio prikupiti 185.711 dionica, odnosno 17,91 posto kapitala i tako konsolidirati vlasništvo u toj tvrtki, ali je u ponudi za preuzimanje uspio kupiti 36.396 dionica ili 3,51 posto kapitala.
Novi ugovori Ericssona Nikole Tesle vrijedni 4 milijuna eura
POSLOVI
Novi ugovori Ericssona Nikole Tesle vrijedni 4 milijuna eura
ZAGREB - Ericsson Nikola Tesla potpisao je nove ugovore vrijedne 4 milijuna eura. Ugovori su iz područja komunikacijskih mreža i digitalne transformacije društva.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE