VN Austrije: Pobjeda Bottasa, Hamilton četvrti

FORMULA 1
Objavljeno: 05.07.2020 / 17:54
SPIELBERG - Nova sezona svjetskog prvenstva formule 1 otvorena je sjajnom Velikom nagradom Austrije na stazi u Spielbergu i pobjedom Finca Valtterija Bottasa u Mercedesu, dok je aktualni svjetski prvak Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) osvojio četvrto mjesto.

Bila je to iznimno zanimljiva utrka s tri izlaska "safety cara", te nizom izlijetanja i odustajanja.

Bottas je imao najbolju startnu poziciju i nije ispuštao vodstvo od prvog do posljednjeg zavoja osvojivši osmu pobjedu u karijeri.

Aktualni svjetski prvak Lewis Hamilton je u kvalifikacijama zauzeo drugo mjesto, ali je startao s petog mjesta nakon žalbe Red Bulla da nije usporio na obavezne oznake upozorenja u kvalifikacijama.

Međunarodna automobilska federacija (FIA) je sinoć analizirala situaciju i donijela odluku da nema potrebe za Hamiltonovom kaznom. Međutim, Red Bull je tražio novu analizu nakon koje je Britanac kažnjen padom za tri mjesta, dakle na petu startnu poziciju.

Britanac se odličnom vožnjom vrlo brzo probio na drugo mjesto, no 10 krugova prije kraja dogodio se jedan od ključnih trenutaka. Alexander Albon je u Red Bullu s vanjske strane napao Hamiltona i kada se već činilo kako će ga preteći, Hamilton je prednjim kotačem zakačio zadnji kotač Albonova bolida. Tajlanđanin se izvrtio završivši izvan staze, dok je Hamilton projurio naprijed, ali je naknadno kažnjen s pet sekundi.

Hamiltonova kazna je omogućila Bottasu mirnu završnicu, te otvorila put Charlesu Leclercu (Ferrari), Sergiu Perezu (Racing Point), te Landu Norrisu (McLaren) za plasman na postolje.

Na koncu je Leclerc zauzeo drugo mjesto, dok je Norris osvojio treću poziciju jer je i Perez dobio kaznu od pet sekundi zbog prekoračenja brzine u boksu.

Uoči početka utrke većina pilota je kleknula u znak podrške pokretu 'Black Lives Matter', međutim šestorica, među kojima su bili Max Verstappen i Charles Leclerc, nisu.

SP u formuli 1 trebalo je početi u ožujku u Australiji, ali je zbog izbijanja pandemije koronavirusa odgođeno za gotovo četiri mjeseca, a i broj utrka je smanjen sa 20 na za sada, samo osam.

Sljedećeg tjedna će se također voziti u Spielbergu, slijede VN Mađarske (19. srpnja), VN Velike Britanije (2. i 9. kolovoza), VN Španjolske (16. kolovoza), VN Belgije (30. kolovoza) i VN Italije (6. rujna).

Tagovi: Valtteri Bottas, Lewis Hamilton, Mercedes, Formula 1, Charles Leclerc, Sergio Perez
HAC postavlja više od tisuću novih superkamera za nadzor prometa
KAMERE
ZAGREB - Hrvatske autoceste postavit će 1088 novih digitalnih kamera duž cijele svoje mreže autocesta, u sklopu projekta rekonstrukcije sustava videonadzora i sustava videodetekcije, čija je vrijednost oko 41 milijun kuna.
Volkswagen završio treći kvartal s dobiti zahvaljujući kineskim kupcima
U PLUSU
FRANKFURT - Njemački proizvođač automobila Volkswagen izvijestio je u četvrtak da je treće tromjesečje zaključio s dobiti zahvaljujući pojačanoj kineskoj potražnji za luksuznim automobilima koja je nadjačala utjecaj smanjenih isporuka u koronakrizi.
Od 1. studenoga na vozilima svjetla obvezna i danju
SVJETLA
ZAGREB - Ravnateljstvo policije izvijestilo je u četvrtak da je od 1. studenog do 31. ožujka u prometu obvezno i preko dana koristiti dnevna ili kratka svjetla na vozilima kako bi bili uočljivija u prometu.
Njemačka autoindustrija želi biti ugljično neutralna do 2050.
CILJEVI
BERLIN - Njemački automobilski sektor usvojio je ciljeve Europske unije o emisiji ugljičnog dioksida i planira ugljičnu neutralnost do 2050. godine, objavilo je udruženje automobilske industrije VDA.