Na osnovi stanja, ukupni depoziti, isključujući središnju državu, iznosili su na kraju rujna 57,7 mlrd. eura (62,1 mlrd. zajedno sa središnjom državom). Od toga se 37,8 mlrd. eura ili 66% ukupnih odnosilo na kućanstva (29 mlrd. eura prekonoćni depoziti, 8,8 mlrd. oročeni depoziti), a 16,6 mlrd. eura ili 29% na nefinancijska poduzeća (12,5 mlrd. eura na prekonoćne, a 4,1 mlrd. eura na oročene depozite).
Na osnovi transakcija, depoziti domaćih sektora (uključujući opću državu) zabilježili su rast tijekom trećeg tromjesečja za 3,6 mlrd. eura ili 6,3% u usporedbi s krajem lipnja 2023., što je ponajviše generirano dobrim financijskim rezultatima turističke sezone. U odnosu na kraj trećeg tromjesečja 2022. rast je iznosio također 3,6 mlrd. eura ili 6,2%. U prva dva tromjesečja 2023. godišnji rast ukupnih depozita je usporavao, prvenstveno kao posljedica učinka baznog razdoblja, odnosno utjecaja intenzivnog zaduživanja poduzeća tijekom prošle godine zbog rasta cijena na svjetskim tržištima i prošlogodišnjeg priljeva gotovine u banke uslijed uvođenja eura.
Promatrano po sektorima, tijekom razdoblja srpanj-rujan najveći porast depozita u odnosu na kraj lipnja zabilježen je kod nefinancijskih poduzeća (+1,5 mlrd. eura ili 10,0%), a slijede kućanstva (+1,3 mlrd. eura ili 3,7%) te naposljetku opća država (+0,5 mlrd. eura ili 12,2%).
Prema strukturi depozita, prekonoćni depoziti kućanstava porasli su tijekom trećeg tromjesečja za 1,2 mlrd. eura ili 4,3%, dok su nefinancijska društva kod kreditnih institucija nadodala 0,4 mlrd. (+4,3%) u usporedbi s krajem lipnja. Na godišnjoj razini usporio se rast prekonoćnih depozita kod kućanstava, s 14,2% godišnje u lipnju na 11,2% na kraju rujna. S druge strane, ubrzao se pad promatranih depozita nefinancijskih društava, koji je započeo u travnju 2023., a na kraju rujna iznosio je -14,1%. Što se tiče oročenih depozita, kod kućanstava je ostvaren skroman rast za 0,2 mlrd. eura ili 1,8% u odnosu na kraj lipnja, dok su oročeni depoziti nefinancijskih društava u istom razdoblju porasli za 1,1 mlrd. eura ili 36,4%.
Promatrano u odnosu na rujan 2022., godišnji pad oročenih depozita je usporio, s -11% na kraju lipnja 2023. na -8,2% na kraju rujna 2023. S druge strane, oročeni depoziti nefinancijskih poduzeća bilježe ubrzanje rasta od početka 2023., da bi na kraju rujna godišnja promjena iznosila visokih 277,8%. Zamjetan rast oročenih depozita nefinancijskih poduzeća na godišnjoj razini odraz je i prisutnog povećanja kamatnih stopa na depozite poduzeća, intenzivnijeg u odnosu na sektor stanovništva.
Naime, prema posljednjim podacima HNB-a, kamatna stopa na prvi put ugovorene oročene depozite kod poduzeća iznosila je u rujnu 3,1%, odnosno 302 baznih bodova više nego u rujnu 2022. U istom je razdoblju kamatna stopa na prvi put ugovorene oročene depozite stanovništva iznosila 1,55% ili 140 baznih bodova više nego u istom razdoblju prethodne godine. Iako se podizanje referentnih kamatnih stopa postepeno prelijeva i na kamatne stope na depozite domaćih banaka, značajan višak likvidnosti dosad je usporavao intenzivniji prijenos tržišnih kamatnih stopa na kamatne stope koje banke nude za depozite.
*Promjene i stope promjena iskazane su na osnovi transakcija. Transakcije prikazuju promjene iz kojih su isključeni učinci promjene tečaja, reklasifikacija te otpisa kredita