GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Bruto inozemni dug 83,9% BDP-a

Bruto inozemni dug 83,9% BDP-a
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.01.2024 / 10:15
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju rujna 62,4 mlrd. eura, što je povećanje za 4,4% ili 2,6 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 13,7 mlrd. eura na godišnjoj razini (+28,0%) te za 6 mlrd. eura ili 25,3% u odnosu na kraj 2022.

Snažan rast na godišnjoj razini i u odnosu na kraj 2022. godine rezultat je poglavito rasta duga središnje banke zbog primjena pravila o knjiženju gotovine eura u bilanci nacionalnih središnjih banaka Eurosustava. Naime, prema HNB-u, od siječnja 2023. i pristupanja Republike Hrvatske europodručju inozemne obveze sektora središnje banke porasle su za dio euronovčanica dodijeljenih prema ključu Europske središnje banke, a koje nisu puštene u optjecaj (gotovo 10 mlrd. eura). Međutim, prema navodima iz HNB-a, učinak primjene navedenih pravila na inozemnu poziciju HNB-a ustvari je neutralan.

Promatrajući prema komponentama, udio bruto inozemnog duga središnje banke u ukupnom povećao se s 8,5% na kraju 2022. na 25,8% krajem rujna, a iznosio je 16,1 mlrd. eura. Bruto inozemni dug sektora opće države, s udjelom od 27,4% u ukupnom ino dugu, iznosio je 17,1 mlrd. eura (-1,7 mlrd. eura ili 8,9% manje u odnosu na kraj 2022.). Bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora (koji se odnosi na dugove svih financijskih institucija osim monetarnih financijskih institucija, privatnih i javnih nefinancijskih društava, neprofitnih institucija koje služe kućanstvima te kućanstva, uključujući poslodavce i samozaposlene) na kraju rujna je u odnosu na prosinac 2022. porastao za 1,5 mlrd. eura ili 12,7%. S udjelom u ukupnom bruto inozemnom dugu od 22%, bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora krajem rujna iznosio je 13,7 mlrd. eura. Istovremeno je bruto inozemni dug financijskog sektora tj. domaćih banaka iznosio 5,3 mlrd. eura, čime je u odnosu na kraj 2022. povećan za 0,1 mlrd. eura odnosno 2,0%. Pri tome je udio bruto inozemnog duga kreditnih institucija u ukupnom bruto inozemnom dugu iznosio 8,5%.

Bruto inozemni dug javnog sektora iznosio je gotovo 34 mlrd. eura ili 54,4% ukupnog ino duga. S druge strane, privatni negarantirani dug s 28,5 mlrd. eura obveza prema inozemnim vjerovnicima činio je 45,6% ukupnog bruto inozemnog duga.

Relativni pokazatelj bruto inozemne zaduženosti iznosio je na kraju trećeg tromjesečja 2023. 83,9% BDP-a, što je za 5,5 postotnih bodova više u odnosu na kraj lipnja 2023. i za 10,6 postotnih bodova više u odnosu na kraj 2022. Isključujući HNB, stanje bruto inozemnog duga poraslo je za 1,3 mlrd. eura u odnosu na kraj prvog polugodišta, međutim, udio u BDP-u se smanjio za 0,3 postotna boda na 62,2%. U odnosu na kraj 2022. relativni pokazatelj bruto inozemne zaduženosti isključujući središnju banku pao je za 4,8 postotna boda. Rezultat je to prvenstveno nastavka rasta nominalnog BDP-a uz skromniji utjecaj rasta duga ostalih sektora u promatranom razdoblju.

Čimbenici koji karakteriziraju trenutno ekonomsko okružje, a koji se mogu odraziti na pokazatelje zaduženosti u Hrvatskoj uključuju pooštravanje uvjeta financiranja kroz rast troškova kamata na inozemni dug, pogoršanje investicijske klime, ekonomska neizvjesnost, povišena averziju prema riziku

Tagovi: inozemni dug, dug, zaduženost
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE