GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Bruto inozemni dug porastao na 63,8 mlrd eura

Bruto inozemni dug porastao na 63,8 mlrd eura
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.02.2024 / 11:08
Autor: RBA analize

ANALIZA - Prema posljednjim podacima Hrvatske narodne banke, bruto inozemni dug iznosio je na kraju listopada 63,8 mlrd. eura, što je povećanje za 2,3% ili 1,4 mlrd. eura na mjesečnoj razini odnosno za 14,6 mlrd. eura na godišnjoj razini (+29,8%) te za 14 mlrd. eura ili 28,1% u odnosu na kraj 2022.

Snažan rast na godišnjoj razini i u odnosu na kraj 2022. godine rezultat je poglavito rasta duga središnje banke zbog primjena pravila o knjiženju gotovine eura u bilanci nacionalnih središnjih banaka Eurosustava. Naime, prema HNB-u, od siječnja 2023. i pristupanja Republike Hrvatske europodručju inozemne obveze sektora središnje banke porasle su za dio euronovčanica dodijeljenih prema ključu Europske središnje banke, a koje nisu puštene u optjecaj (gotovo 10 mlrd. eura). Međutim, prema navodima iz HNB-a, učinak primjene navedenih pravila na inozemnu poziciju HNB-a ustvari je neutralan.

Promatrajući prema komponentama, udio bruto inozemnog duga središnje banke u ukupnom povećao se s 8,5% na kraju 2022. na 29,3% krajem listopada, a iznosio je 18,7 mlrd. eura. Bruto inozemni dug sektora opće države, s udjelom od 26,8% u ukupnom ino dugu, iznosio je 17,1 mlrd. eura (-1,7 mlrd. eura ili 8,9% manje u odnosu na kraj 2022.). Bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora (koji se odnosi na dugove svih financijskih institucija osim monetarnih financijskih institucija, privatnih i javnih nefinancijskih društava, neprofitnih institucija koje služe kućanstvima te kućanstva, uključujući poslodavce i samozaposlene) na kraju listopada je u odnosu na prosinac 2022. porastao za 1,1 mlrd. eura ili 9,37%. S udjelom u ukupnom bruto inozemnom dugu od 20,9%, bruto inozemni dug ostalih domaćih sektora krajem listopada iznosio je 13,3 mlrd. eura. Istovremeno je bruto inozemni dug financijskog sektora tj. domaćih banaka iznosio 4,6 mlrd. eura, čime je u odnosu na kraj 2022. smanjen za 589 mil. eura odnosno 11,3%. Pri tome je udio bruto inozemnog duga kreditnih institucija u ukupnom bruto inozemnom dugu iznosio 7,2%.

Bruto inozemni dug javnog sektora iznosio je 36,6 mlrd. eura ili 57,3% ukupnog ino duga. S druge strane, privatni negarantirani dug s 27,3 mlrd. eura obveza prema inozemnim vjerovnicima činio je 42,7% ukupnog bruto inozemnog duga.

Čimbenici koji karakteriziraju trenutno ekonomsko okružje, a koji se mogu odraziti na pokazatelje zaduženosti u Hrvatskoj uključuju pooštravanje uvjeta financiranja na međunarodnom tržištima kroz rast troškova kamata na inozemni dug kao i pogoršanje investicijske klime, ekonomska neizvjesnost te povišena averziju prema riziku.

Tagovi: inozemni dug, zaduženost
PROČITAJ I OVO
Neočekivano hlađenje američkog tržišta rada
TRŽIŠTE RADA
Neočekivano hlađenje američkog tržišta rada
WASHINGTON - Američko tržište rada značajno se ohladilo prošlog mjeseca jer su i zapošljavanje i rast plaća usporili više nego što su ekonomisti očekivali u travnju.
Inflacija u Turskoj skočila na gotovo 70%
SKOK
Inflacija u Turskoj skočila na gotovo 70%
ANKARA - Inflacija u Turskoj ubrzala se na 69,8% godišnje u mjesecu travnju, izvijestio je u petak Turski zavod za statistiku.
Potražnja za radom manja za 5,4 posto na godišnjoj razini
TRENDOVI
Potražnja za radom manja za 5,4 posto na godišnjoj razini
ZAGREB - Indeks slobodnih radnih mjesta OVI u travnju je pao za 5,4 posto, što je četvrti mjesec zaredom kako pada na godišnjoj razini, dok je u odnosu na ožujak porastao za 1,3 posto, objavio je u petak Ekonomski institut, Zagreb (EIZ).
Pada broj zaposlenih u industriji
ZAPOSLENOST
Pada broj zaposlenih u industriji
ZAGREB - Ukupan broj zaposlenih u industriji u ožujku je pao i na mjesečnoj i na godišnjoj razini, u usporedbi s veljačom manji je za 0,1 posto, dok je u u odnosu na ožujak lani pao za 2,5 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
OECD pogoršao prognoze njemačkog rasta
LOŠIJE
OECD pogoršao prognoze njemačkog rasta
BERLIN - Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) ponovno je naniže revidirala svoju prognozu gospodarskog rasta u Njemačkoj i sada vidi samo minijaturni rast od 0,2% za ovu godinu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE