GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Fondovi EU držat će hrvatsku ekonomiju na životu

Fondovi EU držat će hrvatsku ekonomiju na životu
EFEKTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2020 / 16:59
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - Unatoč usporavanju ekonomskog rasta u eurozoni, osobito u Njemačkoj, BDP zemalja Srednje i Istočne Europe i dalje raste po solidnim stopama.

Od 2018. godine industrijska proizvodnja u Njemačkoj smanjena je za 7,5 posto, dok je u glavnim ekonomijama nove Europe u prosjeku povećana za tri posto.

To je iznenađujuće, ocjenjuje Institut Swiss Re, imajući u vidu da većina tih zemalja ima “male i otvorene ekonomije visokointegrirane u europske opskrbne lance”. Vrijednost njihova izvoza na razini je 54 posto BDP-a, pri čemu četvrtina odlazi u Njemačku, piše Jutarnji list.

Razlog žilavosti Srednje i Istočne Europe, koju čini 11 novih članica EU uključujući Hrvatsku, stoji u analizi švicarskog instituta, strukturne je prirode. Od početka 2014. godine glavni motor njihova rasta više nije izvoz, nego domaća potražnja. Poboljšanje na tržištu rada, odnosno rast zaposlenosti i plaća, značajno je potaknulo potrošnju. Od 2008. do 2018. godine realni dohoci u Mađarskoj, primjerice, porasli su 29 posto, a u Poljskoj 27 posto, dok su u Njemačkoj rasli po stopi od 14 posto.

Dodatni poticaj potrošnji dale su inozemne doznake. Pozivajući se na podatke Svjetske banke iz 2017. godine, Swiss Re navodi kako su radnici iz inozemstva u Hrvatsku, primjerice, poslali novac u vrijednosti 4,6 posto BDP-a, a u Poljsku 1,2 posto. Na kraju, važan doprinos rastu dali su i javna potrošnja, niske kamatne stope te priljev novca iz europskih fondova.

U proteklih pet godina javne investicije u novim članicama EU povećane su od 7 do 14 posto, pri čemu dio dolazi upravo iz europskih fondova. Institut za međunarodne financije (IIF) procjenjuje da je priljev iz europskih fondova od 2007. do 2018. godine povećao godišnji rast BDP-a u Poljskoj za čak 1,2 postotna poena, a u Mađarskoj za 0,7 poena.

Proračun EU za razdoblje od 2021. do 2027. godine predviđa manje novca ovim zemljama, ali švicarski institut predviđa da će se snažan ekonomski rast održati u sljedećim godinama “jer će se novac iz sadašnjeg proračuna distribuirati do 2023. godine”. No, u idućem desetljeću IIF procjenjuje da će najveću korist od fondova EU imati Hrvatska: doprinos rastu BDP-a iznosit će 0,7 od 0,8 postotnih poena. Tome će zacijelo ići u prilog i činjenica da će u novom sedmogodišnjem proračunu EU Hrvatska biti manje zakinuta od drugih jer je zbog kraćeg staža u EU dosad manje koristila i europske fondove.

Tagovi: fondovi EU; hrvatska ekonomija, Institut Swiss Re, Njemačka,Europska unija,
PROČITAJ I OVO
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE