GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Industrijska proizvodnja u prosincu porasla, u cijeloj 2020. pala

Industrijska proizvodnja u prosincu porasla, u cijeloj 2020. pala
TREND
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.01.2021 / 20:47
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U Hrvatskoj je u prosincu prošle godine industrijska proizvodnja porasla 0,3 posto na godišnjoj razini, dok je u cijeloj prošloj godini zbog koronakrize znatno pala.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak da je industrijska proizvodnja u prosincu porasla 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na prosinac 2019. ojačala 0,3 posto.

Rast proizvodnje u prosincu na godišnjoj razini zabilježen je u dva od pet sektora, a najviše, za 10,9 posto, u proizvodnji kapitalnih proizvoda.

Proizvodnja intermedijarnih proizvoda porasla je, pak, za 4,7 posto.

S druge strane, u prosincu je na godišnjoj razini najviše pala proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 8,1 posto.

S padom od 4,9 posto slijedila je proizvodnja energije, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju pala za 2,6 posto.

U cijeloj prošloj godini industrijska je proizvodnja pala za 3,4 posto, pri čemu je najviše potonula proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 14,1 posto.

I u ostalim je sektorima proizvodnja pala, ali po znatno nižim stopama.

Industrijska je proizvodnja bila pod pritiskom i prije izbijanja koronakrize u ožujku prošle godine, a tijekom te krize njezin je pad produbljen.

U petak je objavljeno da je u prosincu pao i promet u trgovini na malo na godišnjoj razini, već 10. mjesec zaredom, što je posljedica slabosti osobne potrošnje u ovo doba koronakrize.

Ti podaci ukazuju na nastavak recesije. U drugom lanjskom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) potonuo je rekordnih 15,4 posto na godišnjoj razini, a u trećem za 10 posto.

S obzirom na slabe pokazatelje, za očekivati je da će se pad gospodarstva nastaviti i u četvrtom tromjesečju 2020.

„I u mjesecima pred nama kretanja u industriji, maloprodaji, kao i cjelokupnom gospodarstvu bit će i dalje otežana negativnim utjecajem pandemije. Oporavak možemo očekivati s početkom drugog tromjesečja, pogotovo ako se cijepljenje ubrza i pandemija smiri”, navode analitičari Raiffisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

Tagovi: industrijska proizvodnja, hrvatska industrija, prerađivačka industrija, energija, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE