GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inflacija u Sloveniji pala na 6,9 posto

Inflacija u Sloveniji pala na 6,9 posto
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.10.2023 / 08:02
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Godišnja stopa inflacije u Sloveniji smanjena je s rujanskih 7,5 posto na 6,9 posto. Na inflaciju je najviše utjecalo poskupljenje hrane i bezalkoholnih pića. Inflacija na mjesečnoj razini iznosi 0,2 posto.

Cijene usluga u prosjeku su porasle za 8,1 posto, a cijene roba za 6,3 posto. Roba dnevne potrošnje poskupjela je za 8,5 posto, polutrajna roba za 3,2 posto, a trajna roba za 0,4 posto.

Najveći utjecaj na godišnju inflaciju i dalje imaju cijene hrane i bezalkoholnih pića (1,3 postotna boda). One su u jednoj godini u prosjeku porasle za 7,3 posto.

Struja je poskupjela za 24,3 posto i pridonijela 0,8 postotnih bodova, a 0,7 postotnih bodova pridonijela su poskupljenja u skupini rekreacija i kultura (za 7,1 posto).

S druge strane, inflaciju je za 0,2 postotna boda ublažilo pojeftinjenje krutih goriva koja su u prosjeku pojeftinila za 14,1 posto. Inflaciju su smanjila i jeftinija prijevozna sredstva za 0,2 postotna boda (za 2,7 posto).

U odnosu na rujan potrošačke cijene porasle su za 0,2 posto. Prema statističarima, još je u listopadu bio vidljiv utjecaj sezonske promjene kolekcija u trgovinama, odjeća i obuća poskupile su 2,5 posto i inflaciji pridonijele s 0,2 postotna boda.

Poskupilo je svježe voće (za 8,4 posto), tekuća goriva (za 5,7 posto), dizelsko gorivo (za 3,9 posto), farmaceutski proizvodi (za 2,3 posto) te razna dobra i usluge (za 0,9 posto).

Mjesečnu inflaciju za 0,2 postotna boda ublažili su jeftiniji aranžmani (za 5,6 posto), dok su je za po 0,1 postotni bod smanjile niže cijene toplinske energije (za 5,3 posto) i usluga smještaja (za 3,6 posto) te svih ostali mjesečni popusti.

Godišnji rast cijena, mjeren harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, iznosio je 6,6 posto (lanjski listopad 10,3 posto). Na mjesečnoj razini cijene su porasle za 0,3 posto.

Cijene usluga u prosjeku su na godišnjoj razini bile više za 7,9 posto, a cijene roba za šest posto. Roba dnevne potrošnje skuplja je za 8,3 posto, a polutrajna roba za 3,4 posto, dok su cijene trajne robe niže za 0,7 posto.

Tagovi: inflacija u Sloveniji, inflacija, slovenska ekonomija, cijene hrane, hrana
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE