GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ipak pao udjel javnog duga u BDP-u

Ipak pao udjel javnog duga u BDP-u
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.06.2024 / 12:25
Autor: RBA analize
ZAGREB - Javni dug Hrvatske iznosio je na kraju ožujka 49.5 milijardi eura, što je 1.1 milijardu više nego u istom lanjskom razdoblju, no zbog snažnog rasta gospodarstva, udio duga u BDP-u pao je na 63,3 posto, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke (HNB).

Prema podacima statistike državnih financija za prvo tromjesečje 2024., ukupno stanje konsolidiranog duga sektora opće države na kraju ožujka iznosilo je 49.5 milijardi eura, pa je u odnosu na kraj prosinca 2023. ostvaren rast od 1.3 milijarde eura ili 2.6 posto, navodi se u priopćenju HNB-a, objavljenom u petak.

U odnosu, pak, na kraj ožujka prošle godine, taj je dug veći za 1.1 milijardu eura ili 2.3 posto. Promatrano u odnosu na godišnji bruto domaći proizvod (BDP), ukupni dug na kraju ožujka iznosio je 63.3 posto BDP-a.

Kako je na kraju ožujka prošle godine taj omjer iznosio 68,6 posto, to predstavlja smanjenje udjela od 5.3 postotnih bodova na godišnjoj razini. U odnosu, pak, na kraj prethodnog tromjesečja, omjera duga i BDP-a porastao je za 0.2 postotna boda.

Smanjenje omjera duga i BDP-a od 5.3 postotna boda na godišnjoj razini zahvaljuje se snažnom rastu gospodarstva u proteklih godinu dana. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u prvom tromjesečju ove godine BDP je porastao već 13. kvartal zaredom, za 3.9 posto na godišnjoj razini.

Tagovi: #ZADUŽENPOST, #DUG, #HNB, #JAVNI DUG
PROČITAJ I OVO
Globalna ekonomija već osjeća posljedice Trumpovih carina
POSLJEDICE
Globalna ekonomija već osjeća posljedice Trumpovih carina
LONDON - Carine američkog predsjednika Donalda Trumpa sve više začepljuju kotače svjetskog gospodarstva koje je desetljećima podmazivala predvidljiva i relativno slobodna trgovina.
Trump: Želim pošten trgovinski sporazum s Kinom
TVRDNJE
Trump: Želim pošten trgovinski sporazum s Kinom
NEW YORK - Američki predsjednik Donald Trump u nedjelju je izjavio da se SAD sastaje s mnogim zemljama, uključujući Kinu, o trgovinskim sporazumima, te da mu je glavni prioritet s Kinom osigurati pošten trgovinski sporazum.
Što je recesija i ima li ona i pozitivnih strana?
TEORIJA I STVARNOST
Što je recesija i ima li ona i pozitivnih strana?
ZAGREB - Carine, protucarine, trgovinski sporovi – strah od globalne recesije ponovno je prisutan. Ali što je točno recesija? I ima li ona dobrih strana?
Zagrebačka burza: Indeksi ojačali drugi uzastopni tjedan
TJEDNI PREGLED ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi ojačali drugi uzastopni tjedan
ZAGREB - Na Zagrebačkoj su burzi protekloga tjedna glavni dionički indeksi porasli oko dva posto, ojačavši drugi tjedan zaredom, a u fokusu investitora bile su dionice kompanija koje su najavile dividende.
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
CIJENE
Inflacija u eurozoni u travnju ostala na 2,2 posto
FRANKFURT - Inflacija u eurozoni ostala je neznatno iznad cilja Europske središnje banke u travnju, a novo povećanje cijena usluga zadržalo je godišnju stopu na 2,2 posto.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE