GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

NBS: Rekordan priliv direktnih stranih investicija od preko 4,1 milijarde evra

NBS: Rekordan priliv direktnih stranih investicija od preko 4,1 milijarde evra
INVESTICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.01.2023 / 21:29
Autor: SEEbiz
BEOGRAD – Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je danas da Srbija, uprkos povećanoj globalnoj neizvesnosti, beleži rekordni priliv stranih direktnih investicija tokom prošle godine.

„Od početka januara, zaključno sa 10. decembrom, priliv stranih direktnih investicija iznosio je 4,1 milijardu evra, tako da je izvesno da ćemo za 2022. godinu imati novi rekord“, navela je NBS.

Prema podacima centralne banke, tokom prve polovine prošle godine priliv direktnih investicija iz zemalja EU iznosio 401 milion evra, ili 29,4 odsto od ukupnog iznosa stranih ulaganja, dok su zemlje članice unije 2021. godine u Srbiji investirale 1,762 milijarde evra, što je činilo 45,6 odsto ukupnih stranih investicija.

Napominje se da je tokom marta i aprila 2022. godine, zbog eskalacije sukoba u Ukrajini, priliv stranih direktnih investicija bio privremeno usporen, ali da je tokom ostatka godine to ne samo nadoknađeno, već su čak i premašene inicijalne projekcije rađene pre sukoba u Ukrajini.

„Najznačajniji faktor koji je uticao na nastavak priliva stranih direktnih investicija pre svega je postignuta i očuvana makroekonomska stabilnost, uprkos negativnim uticajima koji dolaze iz inostranstva.

Povoljna poslovna klima, uspostavljeni sporazumi o slobodnoj trgovini s mnogim zemljama, kao i nastavak investiranja u razvoj infrastrukture, dodatno su doprineli kontinuiranom prilivu stranih direktnih investicija“, ističe NBS.

Navodi se da je, kao i prethodnih godina, priliv stranih direktnih investicija ostao diversifikovan i usmeren pretežno u izvozno orijentisane sektore privrede, zahvaljujući čemu je srpski izvoz robe i usluga od 2015. do 2021. godine u proseku rastao po dvocifrenim godišnjim stopama.

NBS naglašava da je zahvaljujući očuvanju postojećih i otvaranju novih izvoznih kapaciteta tokom 2021. godine pomoglo povećanju robnog izvoza Srbije tokom protekle 2022. godine, uprkos negativnim eksternim šokovima.

Tagovi: Narodna banka Srbije, strane investicije
PROČITAJ I OVO
Stagnira raspoloženje u njemačkoj ekonomiji
SIGNALI
Stagnira raspoloženje u njemačkoj ekonomiji
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu u svibnju je stagniralo. Pokazatelj gospodarske klime koji izračunava minhenski institut Ifo ostao je na 89,3 boda.
Kineskoj industriji ove godine ide bolje
TREND
Kineskoj industriji ove godine ide bolje
PEKING - Dobit kineske industrije u prva četiri mjeseca ove godine bila je 4,3 posto veća nego u istom razdoblju lani.
Povećanje plaća snažno podiglo rashode državnog proračuna u prvom kvartalu
RASHODI
Povećanje plaća snažno podiglo rashode državnog proračuna u prvom kvartalu
ANALIZA - Prema zadnjim dostupnim podacima Ministarstva financija, prema metodologiji računskog plana, u prvom tromjesečju 2024. snažan rast rashoda od 21,7% ili 1,3 mlrd eura prvenstveno je posljedica rasta rashoda za bruto plaće državnih i javnih službenika te rasta rashoda za mirovine koji su zajedno zaslužni za preko polovice rasta rashoda.
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
TRŽIŠTE RADA
Slovenski poslodavci najavljuju povećanje broja zaposlenih
LJUBLJANA - Slovenski poslodavci za drugu polovicu godine predviđaju povećanje broja zaposlenih od 2,3 posto.
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
PROGRAM
Analitičari: Nova Vlada bi morala ubrzati privatizaciju, a toga nema u programu
ZAGREB - U četverogodišnjem programu nove Vlade postavljeni su i novi ciljevi među kojima je i onaj da bi do 2027. prosječna plaća trebala porasti na 1600 eura. U planu je i nastavak rasta gospodarstva iznad prosjeka Europske unije, a najveći interes novog resornog ministra je rast udjela industrije u bruto domaćem proizvodu. Evo što o Vladinim planovima misle poslodavci, sindikati, analitičari.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE