Njemačka vlada značajno je prema dolje revidirala prognozu gospodarskog rasta najvećeg europskog gospodarstva - umjesto jesenas prognoziranih 1,3 posto, očekuje se da će ovogodišnji rast iznositi mizernih 0,2 posto. Njemačka je prošle godine bila u recesiji. Potražnja iz Kine opada već neko vrijeme, troškovi energije ostaju visoki, kupci su oprezni, a zemlja je prisiljena smanjiti ulaganja. Vladajuća koalicija jedino se može složiti oko nužnosti smanjenja birokratskih prepreka.
“Dramatično, ovako više ne možemo”, reagirao je njemački ministar gospodarstva na najnoviju lošiju gospodarsku prognozu za ovu godinu. “Sramotno”, komentirao je ministar financija. No, kako to obično biva, nisu dali zajedničke, jedinstvene prijedloge mjera.
Iskreno se mora reći da je njemačka koalicija izgubila veliki dio kredibiliteta kada je jesenas najavila porezne olakšice za tvrtke, od čega do danas zbog blokade u Bundestagu, drugom domu parlamenta, nije bilo ništa. U javnosti je ostao samo dojam neaktivnosti vlade, pa otuda i optužbe da kancelar Olaf Scholz ne zna u kojem smjeru upravlja Njemačkom.
Liberalni ministar financija Christian Lindner više je puta pozivao na niže korporativne poreze, predlažući ukidanje solidarnog poreza za tvrtke, koji je uveden nakon ponovnog ujedinjenja Njemačke radi pomoći Istoku. No Vlada si ne želi ili ne može priuštiti manjak prihoda u proračunu. Dakle, danas predstavljeno godišnje izvješće Vlade o gospodarstvu trebalo bi sadržavati tek nekoliko prijedloga mjera, očito Vladu brine nedostatak radnika. Želi privući više žena na tržište rada. Četvrtina njemačkih žena radi skraćeno radno vrijeme: 20 sati tjedno. Prijedlogom plaćenog dopusta za očeve nakon rođenja djeteta želi se pomoći majkama da usklade posao i karijeru. Njemačka konzervativna oporba ide dalje: radi poboljšanja tržišta rada traži smanjenje socijalne pomoći, uključujući i naknadu za stanovanje. Da će se, kako kaže, rad opet isplatiti.
Kancelar Scholz najviše polaže na smanjenje birokracije. Uvjeren je da sve i nije tako loše, uostalom, prošli je tjedan američki div Microsoft najavio da će tijekom dvije godine u Njemačkoj uložiti 3,2 milijarde eura za masovno proširenje kapaciteta podatkovnih centara za umjetnu inteligenciju i računalstvo u oblaku. Ali to ne poboljšava ekonomsku ravnotežu zemlje.