GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OECD: Većina vodećih ekonomija još nadoknađuje pandemijski zaostatak

OECD: Većina vodećih ekonomija još nadoknađuje pandemijski zaostatak
ZAOSTAJANJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 30.08.2021 / 14:17
Autor: SEEbiz / H
PARIZ - Gospodarska aktivnost u većini velikih gospodarstava još je uvijek slabija no što je bila prije pandemije unatoč ubrzanju rasta u drugom tromjesečju, objavila je u ponedjeljak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Ukupan bruto domaći proizvod (BDP) zemalja članica OECD-a ostao je 0,7 posto slabiji u odnosu na razine na kraju 2019. godine, netom prije no što je proglašena pandemija koronavirusa, objavio je OECD u najnovijem izvješću.

Zadržao se tako ispod pretpandemijskih razina unatoč 1,6-postotnom rastu u skupini sedam najvećih svjetskih gospodarstava (G7) u drugom tromjesečju, znatno bržem nego u prva tri ovogodišnja mjeseca kada su aktivnosti porasle 0,4 posto.

Iz OECD-a ukazuju na znatne razlike u skupini „sedam najvećih”, kako ih nazivaju u OECD-u, pri čemu je najbrže u razdoblju od travnja do lipnja poraslo britansko gospodarsvo, po stopi od gotovo pet posto. Usporedbe radi, u prva tri mjeseca palo je gotovo dva posto.

Njemačko i američko gospodarstvo poraslo je za 1,6 posto, dok je Kanada jedina iz skupine G7 zabilježila pad, pokazalo je OECD-ovo izvješće.

Francuska i Japan ostvarili su pak slabašan rast gospodarske aktivnosti, od 0,9 odnosno 0,3 posto.

Promatrano u usporedbi s razdobljem prije pandemije, najlošije stoji britanski BDP, koji je, unatoč oporavku, krajem lipnja ostao u minusu od 4,4 posto. Slijedi Italija, čije je gospodarstvo u minusu od 3,8 posto u odnosu na pretpandemijske razine.

Nasuprot njima, najveće svjetsko gospodarstvo, ono SAD-a, vratilo se razinama prije pandemije, navodi se u izvješću.

Premda se očekuje da će globalni BDP ove godine snažno porasti, i Svjetska banka i OECD predviđaju da će rast biti „neujednačen”, ukazujući na zaostajanje manje bogatih i gospodarstava ovisnih o turizmu.

Iz OECD-a su prije tri tjedna upozorili da zbog "kontinuirane neizvjesnosti" koju stvara pandemija najveća gospodarstva u idućim mjesecima u najmanju ruku mogu očekivati „umjereni rast” aktivnosti.

Tagovi: Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj, globalna ekonomija, koronakriza
PROČITAJ I OVO
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE