GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Pad proizvođačkih cijena na domaćem tržištu treći mjesec zaredom

Pad proizvođačkih cijena na domaćem tržištu treći mjesec zaredom
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.04.2024 / 11:28
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima DZS-a, proizvođačke cijene industrijskih proizvoda u ožujku su zabilježile pad na godišnjoj razini, peti u posljednjih šest mjeseci.

Godišnji pad cijena industrijskih proizvoda na domaćem tržištu iznosio je 2,1%. Pad na godišnjoj razini tijekom prvog tromjesečja bio je dobrim dijelom rezultat učinka baznog razdoblja kod cijena energije, koje su u siječnju zabilježile smanjenje za 3,3%, u veljači za 5,7%, a u ožujku 6,4% na godišnjoj razini. U odnosu na veljaču, cijene u Energiji niže su za 0,1%. Isključujući cijene energije, promatrane proizvođačke cijene više su za 0,7% u odnosu na ožujak 2023. (+0,5% na mjesečnoj razini).

Pad u odnosu isto razdoblje 2023. zabilježile su i cijene Intermedijarnih proizvoda i Kapitalnih proizvoda (za 1,2% odnosno 1,8% godišnje). Na mjesečnoj razini cijene intermedijarnih proizvoda porasle su za 0,5%, a cijene Kapitalnih proizvoda za 0,4%. U suprotnom smjeru na godišnjoj razini djelovale su cijene u Netrajnim dobrima za široku potrošnju, čiji je godišnji rast iznosio 2,8%. U odnosu na prethodni mjesec rast promatrane kategorije je iznosio 0,5%. Rast na godišnjoj razini ostvarile su i cijene Trajnih proizvoda za široku potrošnju sa stopom rasta od 0,9%, čime je zabilježeno ubrzanje. Iste su u odnosu na veljaču 2024. porasle za 0,8%. U odnosu na veljaču 2024. proizvođačke cijene industrijskih proizvoda na domaćem tržištu porasle su za 0,2%.

Kao posljedica učinka baznog razdoblja, ali i stabilizacije tekućih kretanja, na godišnjoj su razini cijene intermedijarnih proizvoda zabilježile pad šesti mjesec zaredom. Od listopada 2023. godišnji pad cijena bilježe i Kapitalni proizvodi. Niže cijene dobara bitnih za proces proizvodnje i veća dostupnost istih bi, uz nepromijenjene uvjete, trebale postepeno stabilizirati proizvođačke cijene proizvoda za široku potrošnju.

Ne očekujemo da će se u narednim mjesecima tekući pritisci u proizvođačkim cijenama industrijskih proizvoda nastaviti intenzivirati iako postoje različiti rizici koji bi mogli prouzrokovati kolebljivost promatranih cijena. Sukobi u regijama važnim za opskrbu hranom i energijom mogli bi, ako nastave trajati, u nastavku godine djelomično poticati inflatorne pritiske. Vrijedi napomenuti da će učinci baznog razdoblja nastaviti slabiti u narednim mjesecima, što će također imati određen utjecaj na godišnje promjene rasta proizvođačkih cijena. S druge strane, potencijalan izostanak oporavka vanjskotrgovinske potražnje odnosno već prigušene gospodarske aktivnosti u europodručju u okružju restriktivne monetarne politike, mogle bi djelovati u suprotnom smjeru.

U odnosu na ožujak 2023. proizvođačke cijene ukupno bile su niže u prosjeku za 1,9%, dok su na mjesečnoj razini više za 0,1%. U skladu je to s nešto skromnijim godišnjim padom cijena industrijskih proizvoda na nedomaćem tržištu koji je iznosio 1,5%, dok je na mjesečnoj razini zadržana stabilnost.
(Petar Bejuk)

Tagovi: proizvodnja, cijene, proizvođačke cijene
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE