GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Poremećaji u opskrbi iz Kine zbog epidemije najteže će pogoditi EU

Poremećaji u opskrbi iz Kine zbog epidemije najteže će pogoditi EU
PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.03.2020 / 18:18
Autor: SEEbiz / H
NEW YORK - Gospodarstvo Europske unije bit će najteže pogođeno poremećajima u opskrbi iz Kine zbog epidemije koronavirusa, procijenila je u srijedu agencija Ujediinjenih naroda za trgovinu i razvoj UNCTAD.

Novi koronavirus izaziva ima zabrinjavajuće posljedice po živote ljudi a mogao bi također značajno usporiti kinesko ali i globalno gospodarstvo, upozorio je UNCTAD.

Kina je u posljednjih dvadeset godina postala ključna za svjetsko gospodarstvo i danas je važan proizvođač i izvoznik potrošačkih proizvoda ali i glavni dobavljač intermedijarnih proizvoda za inozemne industrijske tvrtke, naglašavaju u UN-ovoj agenciji.

Tako je gotovo petina (20 posto) tih proizvoda u globalnoj trgovini proizvedena upravo u Kini, u odnosu na samo četiri posto u 2002. godini, pa se procjenjuje se da će svaki značajni poremećaj u njihovoj nabavi u velikoj mjeri utjecati i na proizvođače u ostatku svijeta.

Podaci iz Kine upućuju na zaključak da je kineski izvoz u veljači pao oko dva posto u odnosu na isto razdoblje lani, navode u UNCTAD-u, pozivajući se na pad indeksa menadžera nabave u kineskoj industriji koji u velikoj mjeri korelira s izvozom.

Europska unija najviše je izložena riziku poremećaja u nabavi iz Kine, i to posebno njezini sektori proizvodnje strojeva, automobila i kemikalija, ističu u UNCTAD-u.

Ako se kineski izvoz smanji za dva posto, posljedice u industriji EU-a u UNCTAD-u procjenjuju na 15,6 milijardi dolara.

Na drugom je mjestu SAD s procijenjenom štetom od 5,8 milijardi dolara, pri čemu bi najviše na udaru bili sektori proizvodnje strojeva, automobila i preciznih instrumenata.

Na trećem je mjestu Japan s procijenjenim posljedicama od 5,2 milijarde dolara, koje bi bile koncentrirane u industriji strojeva i automobila.

Među teško pogođenim gospodarstvima UNCTAD izdvaja i Južnu Koreju, Tajvan i Vijetnam, s procijenjenim rasponom štete od 3,8 do 2,3 milijarde dolara.

U UNCTAD-u pritom napominju da bi te procjene mogle biti izmijenjene ovisno o tome hoće li širenje koronavirusa biti zaustavljeno odnosno hoće li kompanije promijeniti izvore nabave.

Upozoravaju također da će razmjeri posljedica po globalne lance nabave biti jasniji nakon što budu dostupni podaci o pojedinim kineskim proizvodnim sektorima.

Tagovi: koronavirus, kineska ekonomija, Južna Koreja, Vijetnam, Tajland, Europska unija, UNCTAD
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE