GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Realna plaća vrijedi sve manje, travanjski podaci izazivaju glavobolju

Realna plaća vrijedi sve manje, travanjski podaci izazivaju glavobolju
ZARADE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.06.2022 / 07:47
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema podacima Državnog zavoda za statistiku o prosječnim mjesečnim plaćama, nastavak njihovog nominalnog godišnjeg rasta zabilježen je i u travnju uz blago smanjenje na mjesečnoj razini.

S iznosom od 7.547 kuna prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama bila je 0,8% niža u odnosu na ožujak (realno -3,3%). U usporedbi s travnjem 2021. prosječna plaća nominalno je viša za 465 kuna ili 6,6%. Iako se dinamika rasta neto plaća zadržala na razinama iz ožujka, sve snažnija inflacija umanjuje njihovu realnu vrijednost.

Naime, godišnja stopa inflacije u promatranom mjesecu nadmašila je godišnji nominalan rast plaća pa je prosječna neto plaća isplaćena u pravnim osobama u odnosu na travanj 2021. realno niža za 2,6%. Kumulativno u prva četiri mjeseca ove godine prosječna plaća od 7.498 kuna bila je nominalno 6,2% viša, ali i realno 0,9% niža, u usporedbi s razdobljem od siječnja do travnja 2021.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome nastavila je s rastom na godišnjoj razini te je u travnju dosegnula 10.245 kuna. Na mjesečnoj razini prosječna mjesečna bruto plaća bila je u travnju nominalno 0,8% niža (realno 3,3%) u odnosu na ožujak. Na godišnjoj razini dinamika rasta blago je usporila odnosno bruto plaća je u prosjeku bila 716 kuna ili 7,5% veća u odnosu na bruto plaće u travnju 2021.

Iako u nastavku godine očekujemo nastavak rasta plaća po sličnoj dinamici, njihova realna vrijednost nastavit će se smanjivati zbog snažnog rasta cijena roba i usluga za osobnu potrošnju. Nominalni rast plaća podržan je ponovnim povećanjem administrativno utvrđene minimalne plaće za preko 10% od početka godine (bruto na 4687,5 kn odnosno neto na 3.750 kn), ali i sve snažnijim zahtjevima za rastom plaća i u privatnom sektoru zbog jačanja inflacije i činjenice da u određenim djelatnostima još uvijek nedostaje radne snage.

Od 1. svibnja osnovica za plaće u javnim i državnoj službi povećana je za 4% i isplaćuje se s plaćom za svibanj. Naknada za prijevoz s jedne kune raste na 1,35 kunu, uz deset posto korektivnog mehanizma u varijanti ako se poveća cijena goriva, a povećan je i iznos za sistematske preglede s 500 na 1200 kuna.

Tagovi: #Prosječna plaća za travanj, #realna plaća, #inflacija, #inflacija u Hrvatskoj, #prosječna plaća u Hrvatskoj
PROČITAJ I OVO
Amerika ostala bez vrhunskog trostrukog A kreditnog rejtinga
REJTING
Amerika ostala bez vrhunskog trostrukog A kreditnog rejtinga
NEW YORK - Agencija Moody's je SAD-u oduzela vrhunski trostruki A kreditni rejting zbog zabrinutosti oko rastuće razine državnog duga.
Njemačka: Više dozvola za gradnju signalizira zaokret?
SIGNALI
Njemačka: Više dozvola za gradnju signalizira zaokret?
BERLIN - U prvom tromjesečju 2025. njemačke su vlasti konačno, nakon dugog pada, izdale nešto više dozvola za izgradnju stanova, objavio je u petak Destatis. Pitanje i dalje ostaje: Je li to preokret ključne industrije koja se spotiče dulje od svih ostalih?
Trump: Uskoro ćemo odrediti nove carinske stope za trgovinske partnere
CARINE
Trump: Uskoro ćemo odrediti nove carinske stope za trgovinske partnere
WASHINGTON - Predsjednik Trump izjavio je u petak da će SAD postaviti carinske stope za svoje trgovinske partnere u sljedećih nekoliko tjedana. Rekao je da njegova administracija ne može pregovarati o trgovinskim sporazumima sa svim zemljama odjednom zbog ograničenih kapaciteta.
Inflacija u travnju iznad prvih procjena, najviše poskupjeli restorani i hoteli
CIJENE
Inflacija u travnju iznad prvih procjena, najviše poskupjeli restorani i hoteli
ZAGREB - Međugodišnja inflacija u travnju iznosila je 3,2 posto, objavio je u petak Državni zavod za statistiku u drugoj procjeni, blago je podignuvši u odnosu na prvu za 0,1 postotni bod, dok stopu inflacije na mjesečnoj razini tj. u odnosu na ožujak i dalje procjenjuje na 0,6 posto.
Japanski BDP u prvom kvartalu srezan 0,2 posto
PAD
Japanski BDP u prvom kvartalu srezan 0,2 posto
TOKYO - Japansko gospodarstvo smanjilo se za 0,2 posto u prva tri mjeseca ove godine u usporedbi s prethodnim tromjesečjem.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE