GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U siječnju 0,3 posto manje zaposlenih na godišnjoj razini

U siječnju 0,3 posto manje zaposlenih na godišnjoj razini
PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2021 / 08:03
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Krajem siječnja u Hrvatskoj je bilo 1,52 milijuna zaposlenih osoba, što je za 0,8 posto manje nego u prosincu i 0,3 posto manje nego u siječnju lani, dok je stopa registrirane nezaposlenosti u siječnju iznosila 9,8 posto, što je na mjesečnoj razini porast za 0,3 postotna boda, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Po podacima DZS-a, u siječnju je u Hrvatskoj bilo 1.515.288 zaposlenih, što je za 12.409 osoba ili za 0,8 posto manje nego krajem lanjskog prosinca. Na godišnjoj razini broj ukupno zaposlenih je pak zabilježio pad za 0,3 posto.

U pravnim osobama bilo je zaposleno 1.314.114 osoba, što je za 10.388 osoba ili 0,8 posto manje nego mjesec dana prije. U odnosu na isti mjesec lani pad je bio blaži i iznosio je 0,2 posto.


Po podacima koje DZS preuzima iz evidencije Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u obrtu i slobodnim profesijama je krajem siječnja bilo 181.993 zaposlena, što je za oko dvije tisuće ili 1,1 posto manje nego u prosincu 2020. Na godišnjoj razini zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama manji je za 0,8 posto.

Istodobno, broj zaposlenih osiguranih poljoprivrednika, kojih je krajem siječnja bilo 19.181, pao je na mjesečnoj razini za 0,2 posto, dok je godišnjoj ostao na istoj razini.

Na godišnjoj razini najveći pad broja zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu

Detaljnija statistika o broju zaposlenih u pravnim osobama pokazuje pad na mjesečnoj razini u većini djelatnosti, pri čemu je najviše pao broj zaposlenih u djelatnosti poslovanja nekretninama, za 9,3 posto, na 8.201 osobu. S padom za 5,4 posto, na 62.378 zaposlenih, slijedi djelatnost pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, zatim informacije i komunikacije s 4,5 posto manje zaposlenih, u siječnju njih 45.795, dok je u građevinarstvu broj zaposlenih pao za dva posto, na 99.176 osoba.

Broj zaposlenih je na mjesečnoj razini porastao u pet djelatnosti - u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima za 1,7 posto, na 48.412 osoba, a u djelatnosti javne uprave i obrane; obveznog socijalnog osiguranja, za 1,4 posto, na 112. 801 osobu.

Za 0,4 posto, na 20.204 osoba, porastao je broj zaposlenih u ostalim uslužnim djelatnostima, za 0,2 posto, na 37.540 osoba, u financijskim djelatnostima i djelatnostima osiguranja, a za 0,1 posto, na 72.021 osoba, u djelatnosti prijevoza i skladištenja.

Djelatnosti s najvećim brojem zaposlenih su prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo, pri čemu je u prerađivačkoj industriji broj zaposlenih na mjesečnoj razini pao za 0,3 posto, na 224.760 osoba, dok je u trgovini pao za 0,1 posto, na 201.964 osobe.

Na godišnjoj razini najizraženiji pad broja zaposlenih zabilježen je u turizmu i ugostiteljstvu. Naime, pravne osobe u pružanju smještaja te pripreme i usluživanja hrane krajem siječnja ove godine zapošljavaju 15 posto manje radnika nego krajem siječnja prošle godine.

Osjetniji pad, za 10 posto, zabilježen je i u djelatnosti poslovanja nekretninama, dok djelatnosti s najvećim brojem zaposlenih, prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo, bilježe padove za 0,8 posto odnosno 1,1 posto.

Od ukupno 19 područja djelatnosti za koje DZS objavljuje podatke, njih devet je krajem siječnja ove godine zapošljavalo više radnika nego krajem istog mjeseca lani, a postotno je rast najveći u građevinarstvu, za 6,6 posto, a slijede informacije i komunikacije, s 4,9 posto više zaposlenih.

Po podacima koje DZS preuzima od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), krajem siječnja u evidenciji Zavoda bilo je registrirano 165.345 nezaposlenih osoba, što je za 5.500 osoba ili 3,4 posto više u odnosu na lanjski prosinac.

Na godišnjoj razini broj nezaposlenih povećan je za 18,2 posto.

Stopa registrirane nezaposlenosti, koja se izračunava kao odnos nezaposlenih prema ukupnome aktivnom stanovništvu, u siječnju je tako iznosila 9,8 posto, što je za 0,3 postotna boda više nego u prosincu 2020. godine, pokazuju podaci DZS-a.

Tagovi: zaposlenost, hrvatska ekonomija, vladina strategija, Nacionalna razvojna strategija Hrvatske do 2030.
PROČITAJ I OVO
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE