GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U travnju jedan posto više zaposlenih nego u ožujku

U travnju jedan posto više zaposlenih nego u ožujku
ZAPOSLENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.05.2022 / 07:23
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - U Hrvatskoj je u travnju bilo 1,57 milijuna zaposlenih, što je jedan posto više nego u ožujku te 1,6 posto više nego u travnju prošle godine, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Podaci DZS-a pokazuju da je aktivnih stanovnika u Hrvatskoj u travnju bilo nešto više od 1,69 milijuna ili 0,6 posto više nego u ožujku, te 0,3 posto manje nego u travnju lani.

Nezaposlenih je bilo 118,9 tisuća, što je na mjesečnoj razini pad od 5,3 posto, dok je u odnosu na travanj 2021. njihov broj smanjen za 20 posto.

Stopa registrirane nezaposlenosti iznosila je u travnju sedam posto, dok je u ožujku bila 7,5 posto.

Većina zaposlenih, odnosno njih 1,36 milijuna, bila je u travnju zaposlena u pravim osobama, što je 0,8 posto više nego u prethodnom mjesecu i 1,3 posto više nego u travnju prošle godine.

Zaposlenih u obrtu i slobodnim profesijama u travnju je bilo 194,5 tisuće, što je 2,7 posto više nego u ožujku te 3,9 posto više nego u travnju 2021. godine.

Zaposlenih osiguranika u poljoprivredi bilo je 18,7 tisuća, što je 0,1 posto manje u odnosu na ožujak i 2,2 posto manje u odnosu na lanjski travanj.

Prema podacima DZS-a o broju zaposlenih u pravnim osobama, od 19 djelatnosti u travnju ove godine u 14 je broj zaposlenih u odnosu na ožujak porastao, a po broju zaposlenih i dalje je na prvom mjestu prerađivačka industrija s 231 tisućom, što je na mjesečnoj i godišnjoj razini rast od 0,5 posto.

U trgovini je u travnju radilo 208,3 tisuće ljudi, što je 0,7 posto više nego u ožujku i 1,5 posto više nego u travnju lani.

Na trećem mjestu po broju zaposlenih je sektor obrazovanja sa 124 tisuće, što je 0,3 posto više nego u mjesecu prije i 2,2 posto više nego u travnju 2021. godine.

Slijedi javna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje, gdje je u travnju radilo 108,5 tisuća osoba ili 1,2 posto manje nego mjesec prije i 2,6 posto manje nego u travnju lani.

Građevinarstvo je u travnju zapošljavalo 106,8 tisuća radnika ili 1,4 posto više nego u mjesecu prije te 0,9 posto više nego u travnju lani.

Tagovi: zaposlenost u Hrvatskoj, tržište rada, hrvatsko tržište rada
PROČITAJ I OVO
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE