GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ukupna financijska imovina kućanstava 576 milijardi kuna

Ukupna financijska imovina kućanstava 576 milijardi kuna
IMOVINA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.01.2022 / 16:43
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Na kraju trećeg tromjesečja 2021. ukupna financijska imovina kućanstava iznosila je 576 milijardi kuna ili 2,2 posto više nego na kraju prethodnog tromjesečja, izvijestili su iz Hrvatske narodne banke (HNB).

Kako je navedeno u novom Statističkom priopćenju o statistici financijskih računa za treće tromjesečje prošle godine, financijske obveze kućanstava iznosile su 156 milijardi kuna, što je za 1,2 posto više u odnosu na kraj prethodnog tromjesečja.

"Ta su kretanja rezultirala povećanjem financijske netovrijednosti sektora kućanstava na 420 milijardi kuna, što je 2,6 posto više nego na kraju prethodnog tromjesečja, čime se nastavio trend postupnog, ali postojanog povećavanja financijske netovrijednosti ovog sektora", napisali su iz HNB-a.

Iz središnje banke su izvijestili i da je na kraju trećeg tromjesečja 2021. financijska imovina hrvatskoga gospodarstva iznosila 2.718 milijardi kuna, što je povećanje za 89,1 milijardi kuna u tom tromjesečju, a za 211,9 milijardi kuna u razdoblju od godine dana.

Istodobno su financijske obveze hrvatskoga gospodarstva iznosile 2.864 milijardi kuna, a povećale su se za 53,3 milijarde kuna u tromjesečju, odnosno za 182,4 milijarde kuna u razdoblju od godine dana, podaci su HNB-a.

U odnosu na BDP, financijska imovina hrvatskoga gospodarstva na kraju trećeg tromjesečja 2021. iznosila je 650 posto godišnjeg BDP-a, što je smanjenje od 14,4 postotnih bodova u tom tromjesečju i smanjenje za jedan postotni bod u razdoblju od godinu dana, navedeno je.

Nadalje, financijske obveze hrvatskoga gospodarstva smanjile su se za 25,4 postotnih bodova u tromjesečju i za 11,7 postotnih bodova u godinu dana, te su na kraju trećeg tromjesečja 2021. dosegnule razinu od 685 posto godišnjeg BDP-a.

"Time je nastavljeno smanjenje stanja imovine i obveza hrvatskoga gospodarstva u odnosu na BDP, koje je započelo u prethodnom tromjesečju zahvaljujući sporijem rastu njihove vrijednosti u odnosu na rast tromjesečnog BDP-a", napisali su iz HNB-a.

Izvijestili su i da je na kraju trećeg tromjesečja 2021. ukupna financijska imovina nefinancijskih poduzeća iznosila 767 milijardi kuna, to jest 2,1 posto više nego na kraju prethodnog tromjesečja. Nadalje, financijske obveze nefinancijskih poduzeća iznosile su 1.151 milijardu kuna, što je pad od 0,2 posto u odnosu na kraj prethodnog tromjesečja.

Tagovi: financijska imovina kućanstava, Hrvatska narodna banka, nekretnine, dionice
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE