GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vujčić za Bloomberg: Ako ECB ne zategne monetarnu politiku, morat ćemo sami

Vujčić za Bloomberg: Ako ECB ne zategne monetarnu politiku, morat ćemo sami
GUVERNER
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.05.2022 / 21:16
Autor: SEEbiz / Jutarnji list
ZAGREB - U razgovoru za Bloomberg guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić poručio je kako će već početkom sljedeće godine Hrvatska uvesti euro, a pri tome će najvjerojatnije poštivati sve kriterije o prihvatljivoj razini inflacije, koja je postala najveći izazov pridruživanja eurozoni.

Vlada RH, piše Bloomberg, zamjenu kune za euro planira izvesti 1. siječnja 2023., što će hrvatski financijski sustav učiniti sigurnijim i otpornijim na buduće krize. Vijeće EU trebalo bi odlučiti o tome prima li se u tom roku RH u eurozonu u srpnju.

Članak u Bloombergu donosi kako je inflacija prepreka Hrvatskoj jer je u ožujku dosegla 7,3 posto (najviše u 14 godina), ali napominju da je u Njemačkoj inflacija u travnju porasla na 7,8 posto.

Vujčić je pojasnio kako vjeruje da će Hrvatska uspjeti održati inflaciju na razini koja je 1,5 postotnih poena viša od prosjeka inflacije u tri članice eurozone koje imaju najniže rezultate.

- U zadnjih sedam godina vidjeli smo da je hrvatska stopa inflacije u potpunosti na liniji s europskom prosječnom inflacijom. To mi govori kako smo vrlo usklađeni s razvojem kretanja cijena u Europi. Na dobrom smo putu - poručio je Vujčić.

Pri tome je hrvatska ekonomija prošla tijekom pandemije slično kao i ostale u EU, ali je zabilježila dvoznamenkastu stopu oporavka.

Prema Vujčićevim tumačenjima, HNB je digao procjenu inflacije za 2022. na 8 posto te smatra da je zbog većeg rasta cijena hrane i goriva na ostalu ekonomiju potrebna oštrija monetarna politika.

- Ali ne može se dinamika inflacije promijeniti preko noći… Mora postojati proces zatezanja, koji će, nadajmo se, biti povezan sa stabilizacijom geopolitičke situacije te oporavkom lanaca opskrbe - naglasio je Vujčić, prenosi Jutarnji list.

Ukoliko Europska središnja banka ne odluči zategnuti monetarnu politiku, s tim će se sama morati suočiti HNB, zaključio je Vujčić. RH ima ključnu kamatnu stopu samo 0,5 posto iznad one u eurozoni.

- Ako ne dođe do nekih promjena nakon našeg ulaska u eurozonu, naša monetarna politika bit će labavija jer imamo više kamatne stope od eurozone. No za nas nije u redu popuštati monetarnu politiku u vremenu kad inflacija raste - rekao je Vujčić.

Tagovi: Boris Vujčić, Hrvatska narodna banka, Europska središnja banka
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE