GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

 Albanski LNG terminal, proširenje TAP-a i IAP kompatibilni s razvojem Plinacroa

 Albanski LNG terminal, proširenje TAP-a i IAP kompatibilni s razvojem Plinacroa
LNG
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.04.2022 / 20:49
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Najava izgradnje novog LNG terminala u Albaniji, proširenje Transjadranskog plinovoda (TAP) i realizacija projekta Jonsko-jadranskog plinovoda (IAP), predstavljaju nove mogućnosti opskrbe plinom zapadnog Balkana, a svi su ti projekti kompatibilni su s razvojnim planovima Plinacra, priopćeno je u četvrtak iz tog hrvatskog operatora plinskog sustava.

Kako se navodi u priopćenju, član Uprave Plinacroa Marin Zovko sudjelovao je u srijedu u Tirani na međunarodnom skupu "Izvan granica - prema održivom energetskom tržištu i niskougljičnoj ekonomiji", koji je organizirao albanski operator plinskog transportnog sustava, tvrtka Albgaz, pod pokroviteljstvom albanskog Ministarstva za infrastrukturu i energetiku.

Cilj skupa bio je okupiti partnere, energetske lidere i dionike zemalja regije zapadnog Balkana, Europske unije, SAD-a i šire, na što ukazuje i sudjelovanje brojnih renomiranih tvrtki poput Exxon Mobila, Snama, Enagasa, Socara, Shella, Totala i TAP-a i dr., ističe se u priopćenju iz Plinacra. Dodaje se da su skup otvorili albanski premijer Edi Rama, ministrica albanskog Ministarstva za infrastrukturu i energetiku Belinda Balluku te veleposlanica SAD-a u Albaniji Yuri Kim.

Nedavni razvoj događaja u Ukrajini naglasio je važnost energetske sigurnosti i njezin utjecaj na globalnu politiku. Uz trenutnu energetsku neizvjesnost, klimatski izazovi i novi regulatorni okvir EU za dekarbonizaciju dodatno ubrzavaju energetsku tranziciju zemalja zapadnog Balkana prema niskom ugljičnom otisku, s prirodnim plinom kao energentom koji će imati ključnu ulogu u zamjeni fosilnih goriva s visokim udjelom ugljika, ističe se u priopćenju.

U tom kontekstu, na skupu se raspravljalo i o projektu Jonsko-jadranskog plinovoda kao potencijalnom novom dobavnom pravcu plina za zemlje na trasi plinovoda, ali i za druge zemlje srednje i srednjoistočne Europe, navodi se.

Taj projekt, uz najavu izgradnje novog LNG terminala u Albaniji , kapaciteta 5 milijardi prostornih metara godišnje, te uz proširenje TAP-a, predstavlja novu mogućnost opskrbe plinom u regiji te diverzifikaciju dobavnih pravaca. Svi ti projekti kompatibilni su s razvojnim planovima Plinacra te mogu odigrati ulogu u dodatnom osnaživanju sigurnosti opskrbe plinom ovog dijela Europe, zaključuje se u priopćenju.

Inače, IAP je plinovod koji bi Hrvatsku, BiH, Crnu Goru i Albaniju trebao spojiti na Transjadranski plinovod (TAP), koji plin iz Azerbajdžana doprema preko Turske i Grčke u Italiju. Plinacro je nositelj projekta IAP-a za Hrvatsku.

Prvi sporazumi o gradnji IAP-a potpisani su još 2013., a vrijednošću investicije od oko 600 milijuna eura i ulogom koju bi trebao igrati u sigurnoj opskrbi plinom ovaj projekt predstavlja jedan od najvažnijih međudržavnih energetskih zahvata u ovom dijelu Europe. Početak transporta prirodnog plina tim sustavom planiran je za 2026. godinu.

Kompanija koja upravlja TAP-om, pak, u studenome lani objavila je da su prvi prostorni metri azerbajdžanskog plina potekli plinovodom sa spoja kod grada Kipoi na grčko-turskoj granici prema Italiji. Trasa TAP-a spojila se na plinovod Južni tok, koji sa 3500 kilometara cjevovoda iz Kaspijskog jezera do grčko-turske granice i investicijom vrijednom 40 milijardi dolara predstavlja jednu od najvećih energetskih investicija.

Tagovi: LNG terminal, Plinacro
PROČITAJ I OVO
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima na 88 dolara u očekivanju smjernica američke središnje banke o troškovima zaduživanja koji bi mogli zakočiti potražnju za naftom.
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
DOBRE BROJKE
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao je s neto dobiti od gotovo 13 milijuna eura, što je za 15 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, uz ukupne prihode od 34 milijuna eura ili šest posto niže, izvijestili su danas iz te kompanije.
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
DIVIDENDA
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
BEOGRAD - Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIIS) utvrdio je prijedlog odluke skupštine dioničara o raspodjeli dobiti ostvarene u 2023. godini, priopćeno je iz te kompanije putem Beogradske burze.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE