GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Cijene nafte blizu 56 dolara

Cijene nafte blizu 56 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.01.2021 / 19:27
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima blizu 56 dolara, budući da je zabrinutost za potražnju zbog novih sojeva koronavirusa i sporog cijepljenja neutralizirala smanjenu ponudu i pad američkih zaliha.

Na londonskom je tržištu cijena barela u ugovorima za isporuke u ožujku, koji istječu danas, porasla je 24 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 55,77 dolara. U aktivnijim ugovorima s rokom isporuke u travnju porasle su 26 centi, na 55,36 dolara.

Na američkom tržištu nije bilo značajnijih promjena u cijeni i barelom se trgovalo po 52,37 dolara.

"Ograničenja na strani potražnje zbog mjera zaključavanja neutralizira dovoljno smanjenje opskrbe... što koči značajniji pad i rast cijena", rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici koordinirano smanjuju opskrbu za 7,2 milijuna barela dnevno kako bi je uskladili sa smanjenom potražnjom u vrijeme pandemije koronavirusa.

U siječnju članice su disciplinirano provodile dogovor, još discipliniranije nego u prethodnom mjesecu, a Saudijska Arabija najavila je da će u veljači i ožujku smanjiti proizvodnju za dodatnih milijun barela dnevno.

Potporu cijenama pružio je i pad američkih zaliha nafte u prošlom tjednu, za 9,9 milijuna barela, i procjene da bi američka proizvodnja u veljači trebala blago pasti.

Kočnica im je pak bila zabrinutost zbog problema u kampanji cijepljenja protiv covida 19 i širenja novih sojeva koronavirusa.

Europska borba za cjepiva protiv covida 19 intenzivirala se u četvrtak, upozorenjem Europske unije proizvođačima poput AstraZenece da će upotrijebiti sva zakonska sredstva ili čak blokirati izvoz kako bi osigurala obećane pošiljke.

"Očekivani skok globalne potražnje za naftom uvelike ovisi o tempu distribucije cjepiva protiv covida 19. Bilo kakvo posustajanje u programima cijepljenja potkopat će snagu oporavka globalne potražnje za naftom", rekao je Stephen Brennock iz PVM-a.

OPEC je jutros na svojoj internetskoj stranici objavila da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 54,36 dolara, što znači da je pala 95 centi u odnosu na prethodni radni dan.

Tagovi: nafta, barel nafte, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se ispod 84 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se ispod 84 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima ispod 84 dolara budući da je posustalo zapošljavanje u SAD-u raspirilo zabrinutost za potražnju, neutraliziravši signale vodećih proizvođača da bi mogli smanjivati opskrbu i u drugoj polovini godine.
Pad cijena plina srezao prihode i dobit PPD-a
LOŠA GODINA
Pad cijena plina srezao prihode i dobit PPD-a
ZAGREB - Prvo plinarsko društvo (PPD), najveći hrvatski uvoznik plina u vlasništvu Pavla Vujnovca, u prošloj je godini pretrpio značajan pad prihoda uslijed pada cijena plina.
Cijene nafte rastu na kraju tjedna
RAST
Cijene nafte rastu na kraju tjedna
LONDON - Sirova je nafta blago porasla u današnjem trgovanju nakon što su cijene nafte na tržištima ovog tjedna pale.
Gazprom potonuo u gubitak prvi put u više od dva desetljeća
GUBITAK
Gazprom potonuo u gubitak prvi put u više od dva desetljeća
MOSKVA - Plinski div Gazprom u vlasništvu Kremlja priopćio je u četvrtak da je pao na neto gubitak od 629 milijardi rubalja (6,9 milijardi dolara) u 2023., što je njegov prvi godišnji gubitak u više od 20 godina, usred sve manje trgovine plinom s Europom, nekada njegovim glavnim prodajnim tržištem.
Cijene nafte ispod 84 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte ispod 84 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod razine od 84 dolara pod utjecajem signala vodećih proizvođača da bi mogli smanjivati opskrbu i u drugoj polovini godine i nagađanja o punjenju strateških rezervi u SAD-u.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE