GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Crna Gora traži dio dobiti od Bilećkog jezera

Crna Gora traži dio dobiti od Bilećkog jezera
ZAHTJEVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.02.2024 / 11:16
Autor: SEEbiz / Radio Slobodna Evropa
PODGORICA - Crna Gora će pokušati valorizirati dio akumulacije Bilećkog jezera, gdje BiH ima četiri hidroelektrane, s obzirom da je petina jezera na teritoriju Crne Gore.

Bilećko jezero je umjetna akumulacija, nastala 1965. godine izgradnjom brane na rijeci Trebišnjici, koja u dužini od 11 kilometara razgraničava Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu, odnosno Bosnu i Hercegovinu. entiteta Republika Srpska.

Četiri petine površine jezera nalazi se u općini Bileća u Republici Srpskoj, a jedna petina, odnosno 18 posto, pripada općini Nikšić u središnjoj Crnoj Gori.

Na ovim vodama je sedamdesetih godina prošlog stoljeća izgrađen Hidroenergetski sustav Trebišnjica (HET) iz kojeg BiH i Hrvatska dobivaju električnu energiju.

Bezuspješni su bili brojni pokušaji Crne Gore prethodnih desetljeća da s Bosnom i Hercegovinom dogovori što joj pripada od tog hidropotencijala.

Crnogorska Vlada premijera Milojka Spajića smatra da je "krajnje vrijeme da Crna Gora valorizira taj potencijal".

"Stav Vlade je da se ovo pitanje mora aktualizirati, kako bi se što učinkovitije riješilo u skladu s međunarodnim pravom i praksom", rečeno je Radiju Slobodna Europa (RSE) iz crnogorskog Ministarstva energetike.

Elektroprivreda Republike Srpske (EPRS), koja upravlja akumulacijom Bilećkog jezera, spremna je razgovarati s crnogorskom stranom, potvrđeno je RSE-u u toj tvrtki.

Što se zna o Bilećkom jezeru?

Nastankom Bilećkog jezera, površine 33 kvadratna kilometra, potopljeno je više od pet miliona kvadratnih metara teritorije Crne Gore, kada je preseljeno nekoliko nikšićkih naselja.

Hidroenergetski sustav Trebišnjica, koji je izgrađen na jezeru, ima četiri hidroelektrane, od kojih su tri u vlasništvu Elektroprivrede Republike Srpske, dok se električna energija iz četvrte dijeli s Elektroprivredom Hrvatske jer je ta država sudjelovala u izgradnji sustava.

Njihova ukupna godišnja proizvodnja iznosi oko 2,7 tisuća gigavat sati električne energije, što je gotovo 90 posto ukupno proizvedene električne energije u Crnoj Gori u 2022. godini.

Tagovi: bilećko jezero, akumulacija, HE Trebišnjica, Elektroprivreda RS
PROČITAJ I OVO
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima na 88 dolara u očekivanju smjernica američke središnje banke o troškovima zaduživanja koji bi mogli zakočiti potražnju za naftom.
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
DOBRE BROJKE
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao je s neto dobiti od gotovo 13 milijuna eura, što je za 15 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, uz ukupne prihode od 34 milijuna eura ili šest posto niže, izvijestili su danas iz te kompanije.
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
DIVIDENDA
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
BEOGRAD - Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIIS) utvrdio je prijedlog odluke skupštine dioničara o raspodjeli dobiti ostvarene u 2023. godini, priopćeno je iz te kompanije putem Beogradske burze.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE