GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dogovorena njemačka strategija za nove termoelektrane

Dogovorena njemačka strategija za nove termoelektrane
ZELENO SVJETLO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.02.2024 / 18:44
Autor: SEEbiz/DPA
BERLIN - Njemačka mora do 2038. eliminirati ugljen iz proizvodnje električne energije, a koalicijska vlada kancelara Olafa Scholza to želi učiniti osam godina ranije. Partneri u koaliciji dogovorili su strategiju izgradnje novih plinskih elektrana koje su manje štetne za klimu.

Vladajuća koalicija u Njemačkoj u ponedjeljak je nakon duge borbe postigla dogovor o strategiji izgradnje plinskih elektrana koje će moći koristiti i vodik.

Vlada socijaldemokratskog (SPD) kancelara Olafa Scholza (Scholz) našla se na meti kritika energetskog sektora koji zahtijeva brže donošenje strateških planova, pogotovo jer su prošle godine zatvorene posljednje nuklearne elektrane u zemlji.

Moderne plinske termoelektrane imat će manji klimatski otisak i radit će samo u slučaju nedostatka električne energije iz obnovljivih izvora.

Premošćivanje deficita jedan je od velikih izazova u planovima transformacije energetskog sustava i eliminacije CO2 iz proizvodnje električne energije. Konačni koncept Vlada bi trebala usvojiti najkasnije do ljeta.

Ugljični dioksid, koji doprinosi zagrijavanju atmosfere, jedan je od nusproizvoda izgaranja fosilnih goriva.

Njemačka vlada planira do 2030. proizvoditi 80 posto električne energije iz obnovljivih izvora. Taj je udio sada nešto više od polovine. Energetske tvrtke dosad su bile nesklone ulaganjima jer ne očekuju da će nove, ekološki prihvatljivije elektrane biti isplative.

Ministarstvo gospodarstva raspisalo je u ponedjeljak natječaj za izgradnju do četiri elektrane, svaka snage 2,5 gigavata. Subvencije za te elektrane isplaćivat će se iz posebnog državnog fonda za klimatske i infrastrukturne projekte.

Izvori iz vladajuće koalicije, koju uz Soltzov SPD čine Zeleni i liberalni FDP, rekli su da se troškovi u sljedećih 20 godina procjenjuju na oko 16 milijardi eura.

Dogovor vladajućih stranaka previđa godišnji plan nagrađivanja tvrtki koje će ubuduće održavati elektrane, a detalji će biti razjašnjeni iduće ljeto.

Vlada također namjerava ubrzati proceduru odobravanja projekata, a o mjerama planira razgovarati s Europskom komisijom.

Tijekom pregovora u koaliciji ministar gospodarstva Robert Habeck iz Zelenih tražio je veće subvencije, a ministar financija Christian Lindner iz LDP-a bio je protiv velikih troškova i za otvoreniji pristup alternativnim tehnologijama budućnosti.

U proizvodnji električne energije Njemačka se još uvijek oslanja na ugljen, koji je posebno štetan. Uz zatvaranje nuklearki, Njemačka se od početka rata u Ukrajini postupno oslobađala ovisnosti o ruskom plinu.

Njemačka je zakonom ograničila eksploataciju ugljena do 2038. Scholzova koalicija taj rok želi pomaknuti osam godina naprijed, a za to su joj potrebne elektrane na prirodni plin.p

Tagovi: plin, plinske elektrane, termoelektrane, ugljen, energetika, njemačka
PROČITAJ I OVO
Cipar odobrio postavljanje električnog kabela za povezivanje svoje mreže s Grčkom
ZELENO SVJETLO
Cipar odobrio postavljanje električnog kabela za povezivanje svoje mreže s Grčkom
NIKOZIJA - Cipar je danas dao zeleno svjetlo za izgradnju podvodnog električnog kabela u projektu vrijednom 1,9 milijardi eura, koji će povezati električnu mrežu s Grčkom, rekao je ministar energetike George Papanastaziou.
SAD kupuje šest milijuna barela nafte za rezerve
NAFTA
SAD kupuje šest milijuna barela nafte za rezerve
WASHINGTON - Američka vlada planira kupiti do šest milijuna barela nafte za strateške rezerve budući da želi iskoristiti povoljne cijene i popuniti spremnike, rekao je izvor.
Energija vjetra prestigla plin i postala najveći izvor električne energije u EU
ENERGENTI
Energija vjetra prestigla plin i postala najveći izvor električne energije u EU
BRUXELLES - Europska unija prebrodila je kritične rizike za svoju sigurnost opskrbe energijom, ponovno preuzela kontrolu nad energetskim tržištima i cijenama te ubrzala prijelaz na klimatsku neutralnost.
Uprava Janafa žestoko odgovorila Hernadiju
ODGOVOR
Uprava Janafa žestoko odgovorila Hernadiju
ZAGREB - Jadranski naftovod, dioničko društvo (JANAF) odgovorio je predsjedniku i izvršnom direktoru MOL Grupe Zsoltu Hernádiju, koji je za mađarske medije ustvrdio da se JANAF odlučio na podizanje naknade za transport sirove nafte do "zapanjujućih iznosa".
Cijene nafte ispod 73 dolara, ulagači čekaju Fed
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte ispod 73 dolara, ulagači čekaju Fed
LONDON - Cijene nafte zadržale su se u utorak na međunarodnim tržištima ispod 73 dolara budući da trgovci očekuju odluku američke središnje banke o kamatnim stopama, suzdržani zbog naznaka posustajanja potražnje u Kini.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE