GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EU nepravilno procijenio klimatske rizike plinskih projekata

EU nepravilno procijenio klimatske rizike plinskih projekata
KLIMA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.11.2020 / 14:55
Autor: SEEbiz / H
BRUXELLES - Europska komisija dodijelila je prioritetni status projektima prirodnog plina, ne procijenivši prethodno pravilno njihov utjecaj na klimatske promjene, objavio je pučki pravobranitelj Europske unije.

Europska komisija dodjeljuje određenim projektima fosilnih goriva status "projekata od zajedničkog interesa" (PCI), po kriteriju doprinosa uspostavi untarnjeg europskog energetskog tržišta, poboljšanoj sigurnosti opskrbe i konkurentnosti.

Dodjela tog statusa otvara im mogućnost financiranja novcem EU-a i ubrzani postupak pribavljanja dozvola.

Pučki pravobranitelj EU objavio je u četvrtak na završetku istrage koju je pokrenuo u veljači da su procjene Komisije o održivosti plinskih projekata "suboptimalne".

Istraga je otvorena na temelju žalbe nevladine organizacije Food and Water Europe u listopadu 2019. na planirani terminal za ukapljeni prirodni plin u Irskoj za potrebe uvoza iz SAD-a. U organizaciji su upozorili da je projekt dodan na popis PCI bez procjene klimatskih utjecaja.

"S obzirom na ciljeve EU-a vezane za klimatske promjene i za održivost, žalosno je što su plinski projekti svojedobno uvršteni na popise s PCI oznakom bez pravilne prethodne procjene njihove održivosti", navodi se u priopćenju ureda pravobranitelja.

Nijedan od 32 plinska projekta na najnovijem popisu projekata s oznakom PCI nije odabran po kriteriju značajnog doprinosa održivosti, istaknuo je pučki pravobranitelj.

U budućim procjenama projekata koji traže status PCI treba uzeti u obzir uzeti emisije ugljičnog dioksida i metana, zaključio je.

Dodao je i da Komisija priprema reviziju kriterija za ocjenu PCI projekata i da se prijedlog očekuje u prosincu, pa "daljnja istraga u ovom trenutku nije opravdana".

U EK nisu u četvrtak bili dostupni za komentar zaključaka pučkog pravobranitelja.

Pri izgaranju plina nastaje otprilike upola manje ugljičnog dioksida nego pri sagorijevanju ugljena, ali je on povezan s emisijom metana koji vrlo snažno zagrijava Zemlju.

EU očekuje da će potrošnja plina naglo pasti nakon 2030. godine, želi li EU do 2050. dosegnuti neto nultu emisiju štetnih plinova.

Tagovi: kilmatski rizici, plinski projekti, klima, plin
PROČITAJ I OVO
TotalEnergies blago povećao kvartalnu dobit
BLAGI RAST
TotalEnergies blago povećao kvartalnu dobit
PARIZ - Francuski energetski div TotalEnergies u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvario neto dobit od 5,7 milijardi dolara (5,3 milijarde eura), što je tri posto više nego godinu ranije.
Obnovljivi izvori energije pokrili 56% njemačke potrošnje struje u prvom kvartalu
OIE
Obnovljivi izvori energije pokrili 56% njemačke potrošnje struje u prvom kvartalu
BERLIN - Obnovljivi izvori energije pokrivali su oko 56% potrošnje električne energije u Njemačkoj u prvom kvartalu 2024.
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE