GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OPEC očekuje stagnaciju potražnje za naftom nakon 2030.

OPEC očekuje stagnaciju potražnje za naftom nakon 2030.
OČEKIVANJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.10.2020 / 15:54
Autor: SEEbiz / H
BEČ - Svjetska potražnja za naftom dosegnut će vrhunac do 2030. a potom bi trebalo uslijediti razdoblje stagnacije, procjenjuje Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC), ukazujući na moguće trajne posljedice koronakrize.

Potražnja za naftom porast će do 2030. na 107,2 milijuna barela dnevno, s 90,7 milijuna barela dnevno u 2020. godini, objavio je OPEC u četvrtak u najnovijim prognozama.

To je 1,1 milijun barela dnevno manje no što su prognozirali prošle godine, odnosno više od 10 milijuna barela dnevno manje no što su očekivali 2007. godine.

"Globalna potražnja za naftom rast će relativno zdravim tempom u prvom dijelu razdoblja obuhvaćenog prognozom, a u drugoj bi polovini trebala stagnirati", navodi se u izvješću koje obuhvaća razadoblje od 2019. do 2045. godine.

"Potražnja će u budućnosti vjerojatno kroz dulje razdoblje biti slabija no što se dosada prognoziralo zbog dugotrajnih posljedica zatvaranja, povezanih sa Covidom 19, i njihova utjecaja na globalno gospodarstvo i na ponašanje potrošača", ustvrdili su u svojim procjenama.

Upotreba nafte kao pogonskog goriva za automobile i kamione i u industriji oporavit će se paralelno oporavku gospodarstava, ali u budućnosti rast bi dijelom mogli prigušiti faktori poput postpandemijskog rada od kuće i telekonferencija, napominju u OPEC-u.

Dodatni razlog smanjene upotrebe mogla bi biti i poboljšana učinkovitost goriva i prijelaz na električne automobile, dodaju.

Snaga dugoročne potražnje za naftom bila je pod povećalom i prije pandemije, zbog pojačanog aktivizma na Zapadu, potaknutog promjenom klime, i šire upotrebe alternativnih goriva, ali potražnja za OPEC-ovom naftom i dalje je rasla.

Ove godine i kartel ukazuje na mogućnost pada potražnje, nakon 2030., s obzirom na sve brže prihvaćanje električnih automobila, poboljšanu učinkovitost goriva i očekivani izrazitiji pad poslovnih i putovanja na odmor nakon pandemije.

Taj scenarij ne temelji se ni na kakvim značajnijim novim tehnološkim otkrićima niti predstavlja maksimalni mogući pad potražnje, naglašavaju u OPEC-u.

"Ima dovoljno prostora za daleko širu primjenu mjera energetske učinkovitosti, što bi potencijalno moglo smanjiti buduću potražnju za naftom na puno niže razine", dodaju.

Strahuju da bi pandemija mogla trajno pogoditi potražnju, što bi po mišljenju aktualnih i bivših OPEC-ovih dužnosnika moglo pritisnuti cijene nafte i naštetiti nastojanjima grupe da uravnoteži tržište.

OPEC je ove godine s Rusijom i saveznicama među neovisnim proizvođačima dogovorio smanjenje opskrbe za rekordnih 9,7 milijuna barela dnevno, što odgovara 10 posto globalne ponude, kako bi je prilagodio smanjenoj potražnji i podupro cijene.

Za razliku od nekih drugih organizacija, kartel i dalje očekuje rast potražnje za naftom u sljedećih nekoliko godina, napominje Reuters.

Tagovi: nafta, barel nafte, potražnja za naftom, OPEC, Brent nafta, koronavirus, WTI nafta
PROČITAJ I OVO
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima na 88 dolara u očekivanju smjernica američke središnje banke o troškovima zaduživanja koji bi mogli zakočiti potražnju za naftom.
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
DOBRE BROJKE
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao je s neto dobiti od gotovo 13 milijuna eura, što je za 15 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, uz ukupne prihode od 34 milijuna eura ili šest posto niže, izvijestili su danas iz te kompanije.
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
DIVIDENDA
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
BEOGRAD - Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIIS) utvrdio je prijedlog odluke skupštine dioničara o raspodjeli dobiti ostvarene u 2023. godini, priopćeno je iz te kompanije putem Beogradske burze.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE