GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Potrošnja prirodnog plina u Europi na najnižoj razini u posljednjih 10 godina

Potrošnja prirodnog plina u Europi na najnižoj razini u posljednjih 10 godina
PLIN
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2024 / 12:55
Autor: SEEbiz
LONDON - Potrošnja prirodnog plina u Europi u 2023. godini pala je na najnižu razinu u posljednjih 10 godina, procjenjuje američki Institut za energetsku ekonomiju i financijsku analizu (IEEFA) u novom izvješću.

Institut navodi da su padu potražnje za plinom najviše uzrokovale Njemačka, Italija i Velika Britanija koje povećavaju učinkovitost korištenjem obnovljivih izvora energije.

"Dvije godine nakon ruske invazije na Ukrajinu, europski energetski sustav je raznolikiji i otporniji." Kriza je donekle kontrolirana, povećane su mjere učinkovitosti, ubrzana je ugradnja obnovljivih izvora energije i dizalica topline. Ovo je postavilo kontinent da nastavi smanjivati potražnju za plinom,” rekla je Anna Maria Jaler-Makarević, vodeća energetska analitičarka za Europu, u IEEFA-i.

U priopćenju objavljenom na stranicama IEEFA-e navodi se da je europska potražnja za plinom u dvije godine pala za 20 posto.

Nakon što je iskusila opasnosti riskiranja sigurnosti opskrbe energijom i ovisnosti o jednom izvoru, Europa mora učiti iz svojih prošlih pogrešaka i izbjeći da sada postane previše ovisna o SAD-u, koji je prošle godine osigurao gotovo polovicu svog LNG uvoza, navodi se. .

Europa je uspjela smanjiti uvoz ruskog plina putem cjevovoda, ali su ruske isporuke ukapljenog prirodnog plina (LNG) u Europu porasle za 11 posto između 2021. i 2023. godine.

Najveći uvoznici ruskog prirodnog plina su Španjolska, Francuska i Belgija s ukupnim udjelom od 80 posto. Isporuke ruskog LNG-a Španjolskoj su se u spomenutom razdoblju udvostručile, a Belgiji više nego utrostručile. Turska i Grčka počele su uvoziti ruski LNG 2022.

"Europa je transformirala svoj energetski sustav i primijenila metode za smanjenje učinaka energetske krize." "Ovo je vrijeme da ispitamo koje su politike djelovale i nadogradimo ih dok postavljamo nove strategije koje bi Europi mogle dati prednost u upravljanju rizicima u budućnosti", rekla je Jaler-Makarević.

Tagovi: plin, prirodni plin
PROČITAJ I OVO
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima na 88 dolara u očekivanju smjernica američke središnje banke o troškovima zaduživanja koji bi mogli zakočiti potražnju za naftom.
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
DOBRE BROJKE
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao je s neto dobiti od gotovo 13 milijuna eura, što je za 15 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, uz ukupne prihode od 34 milijuna eura ili šest posto niže, izvijestili su danas iz te kompanije.
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
DIVIDENDA
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
BEOGRAD - Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIIS) utvrdio je prijedlog odluke skupštine dioničara o raspodjeli dobiti ostvarene u 2023. godini, priopćeno je iz te kompanije putem Beogradske burze.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE