GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U 2022. u Sloveniji znatno manja proizvodnja električne energije

U 2022. u Sloveniji znatno manja proizvodnja električne energije
STRUJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.07.2023 / 16:22
Autor: SEEbiz / STA
LJUBLJANA - Ukupna proizvodnja električne energije u Sloveniji lani je dosegla 12.192 gigavat sati (GWh), što je 15,4 posto manje nego godinu prije, pokazuje izvješće Agencije za energetiku o stanju energetike u 2022.

Potrošnja je u međuvremenu smanjena za 3,8 posto na 13.638 GWh. Slovenija je domaćom proizvodnjom pokrivala samo 70 posto vlastitih potreba.

Dok je prošle godine u prijenosno-distribucijski elektroenergetski sustav preuzeto 12.192 GWh električne energije, treba uzeti u obzir da polovica električne energije iz Nuklearne elektrane Krško (Nek) pripada susjednoj Hrvatskoj.

Stvarna domaća proizvodnja električne energije tako je iznosila 10.203 GWh, što je 17,4 posto manje nego 2021. godine. Domaća proizvodnja u slovenski je elektroenergetski sustav doprinijela s 9.541 GWh električne energije, u usporedbi s 11.718 GWh godinu prije.


Pad proizvodnje dogodio se u godini koja je bila izrazito izazovna za energetiku. Osim potresa na tržištu zbog ruskog napada na Ukrajinu, obilježila ga je i velika suša i izrazito niska hidrologija, veliki problemi s otkopavanjem lignita u Velenju, zbog čega je rad Šoštanj (Teš) Termoelektrana je morala biti nakratko zaustavljena, te opsežan remont Neka, koji je zbog toga više od mjesec dana bio isključen s mreže.

Od ukupno primljene električne energije u 2022. godini 30,9 posto proizvedeno je iz obnovljivih izvora energije, što je 5,8 postotnih bodova manje nego u 2021. Pad udjela rezultat je niske proizvodnje iz hidroelektrana, koja je pala za više od trećine. .

Nuklearna energija činila je 43,6 posto ukupne proizvedene električne energije, što je, unatoč remontu, 6,1 postotni bod više nego 2021. godine. Sam obujam proizvodnje nuklearne energije bio je dva posto manji nego godinu prije.

Udio električne energije proizvedene iz fosilnih goriva, odnosno uglavnom iz ugljena u Tešu je dosegao 25,5 posto, što je približno na razini 2021. godine. Sam obujam proizvodnje iz fosilnih goriva pao je za 16,7 posto.

No, ako se uzme u obzir samo 50-postotni udio Nekove proizvodnje, udjeli su u 2022. godini bili 41,9 posto za obnovljive izvore, 26 posto za nuklearnu energiju i 32,1 posto za fosilna goriva. U odnosu na 2021. udio obnovljivih izvora smanjen je za 4,4 postotna boda, udio fosilnih goriva veći je za 0,3 postotna boda, a udio nuklearne energije porastao je za 4,1 postotni bod.

Prošle godine ukupna potrošnja električne energije u Sloveniji (uzimajući u obzir potrošnju crpne hidroelektrane Avče) iznosila je 13.638 GWh odn. 12.793 GWh bez uračunavanja gubitaka u prijenosnom i distribucijskom sustavu. U odnosu na 2021. bio je manji za 3,8 posto.

Kupci kućanstva lani su potrošili 3.493 GWh električne energije, što je 4,7 posto manje nego godinu prije. Potrošnja poslovnih kupaca na distribucijskom sustavu u 2022. godini iznosila je 7.660 GWh, što je 1,8 posto manje nego godinu prije.

Domaća proizvodnja, koja je prenesena u slovenski elektroenergetski sustav, lani je pokrivala 70 posto domaće potrošnje, što je 12,9 postotnih bodova manje nego 2021. i 22,6 postotnih bodova manje nego u koronskoj 2020. godini, kada je bila najveća u prošlom razdoblju. Slovenija je prošle godine bila neto uvoznik električne energije, više je izvozila nego uvozila samo u tokovima s Italijom.

S druge strane, lani je transportnim sustavom prirodnog plina preneseno 13.527 GWh prirodnog plina, što je gotovo 13 posto više nego godinu prije. Povećanje prijenosnih količina rezultat je većih prijenosnih količina prema susjednim zemljama, dok je prijenos za potrebe domaćih kupaca smanjen u odnosu na prethodnu godinu.

Za opskrbu domaćih kupaca predano je 8979 GWh plina, odn 11,3 posto manje nego lani. U druge prijenosne sustave predano je 4484 GWh, odn 145 posto više nego 2021. To je ipak bilo 46,5 posto manje od prosjeka prošlog desetljeća.

Ukupna potrošnja domaćih potrošača prirodnog plina iznosila je 9.012 GWh i bila je također 11,3 posto manja nego godinu prije. Potrošnja je smanjena kod svih skupina kupaca. Kupci kućanstva potrošili su nešto više od devet posto manje prirodnog plina, a kupci koji nisu kućanstva gotovo 13 posto manje nego u 2021. godini.

Tagovi: električna energija, struja, TEŠ, NE Krško, Krško
PROČITAJ I OVO
Pale cijene nafte, tržište procjenjuje nove podatke o potražnji
NAFTNO TRŽIŠTE
Pale cijene nafte, tržište procjenjuje nove podatke o potražnji
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima, nakon objave procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će potražnja u razvijenim zemljama ove godine biti slabija zbog uporne inflacije.
IEA srezala ovogodišnju prognozu potražnje za naftom
PROGNOZE
IEA srezala ovogodišnju prognozu potražnje za naftom
LONDON - Međunarodna agencija za energiju (IEA) procjenjuje da će globalna potražnja za naftom ove godine biti niža od prethodnih procjena.
Slovenija smanjila energetsku ovisnost
OVISNOST
Slovenija smanjila energetsku ovisnost
LJUBLJANA - Slovenija je prošle godine više od polovice svojih energetskih potreba podmirila domaćim energentima, što je pet posto više nego godinu prije. Opskrba naftnim derivatima u potpunosti je osigurana iz uvoza, objavio je danas Državni zavod za statistiku.
Slovenski Advance Capital Partners ulazi u hrvatski Solvis
INVESTICIJE
Slovenski Advance Capital Partners ulazi u hrvatski Solvis
LJUBLJANA – Specijalni investicijski fond Advance Capital Partners i Stjepan Talan postigli su dogovor o strateškom partnerstvu u Solvisu, najvećem hrvatskom proizvođaču solarnih panela i integriranih fotonaponskih rješenja.
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
NAFTNO TRŽIŠTE
Bez pretjeranih oscilacija na naftnim tržištima
LONDON - Cijene nafte u utorak su se neznatno promijenile na međunarodnim tržištima jer je OPEC zadržao svoje prognoze svjetske naftne potražnje za naftom, a investitori čekaju na podatke o američkoj inflaciji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE