GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Vjetar ispred ugljena u njemačkoj proizvodnji električne energije

Vjetar ispred ugljena u njemačkoj proizvodnji električne energije
PROMJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 07.03.2024 / 19:33
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Prošle godine ugljen više nije bio glavni izvor energije za proizvodnju električne energije – na prvo mjesto je došla energija vjetra. Njemačka gotovo trećinu električne energije, 31 posto, dobiva iz vjetra, objavio je u četvrtak Savezni ured za statistiku.

Proizvodnja električne energije iz vjetra oborila je novi rekord, sa 139,3 milijarde kilovatsati.

Osim toga, u 2023. prvi put u gotovo svih 12 mjeseci proizvedeno je više električne energije iz obnovljivih izvora, poput vjetra, vode i sunca, nego iz konvencionalnih.

Zeleni izvori proizveli su 251,8 milijardi kWh ili 56 posto ukupne proizvodnje električne energije. Njemačka je proizvela ukupno 449,8 milijardi kWh.

Ugljen je i 2022. bio najvažniji izvor električne energije s udjelom od 33,2 posto, dok je energija vjetra pokrivala znatno manjih 24 posto. Ugljen je s udjelom od 26,1 posto lani ostao na drugom mjestu.

Obnovljivi izvori i dalje su zaostajali u 2022. godini s udjelom od 46,3 posto.

Statističari su objasnili da je energija vjetra prošle godine toliko porasla jer je bilo više vjetra i jer su kapaciteti prošireni.

Na udjele različitih izvora utjecala je i činjenica da je smanjena ukupna količina proizvedene električne energije - za 11,8 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Razlozi su to što je potražnja u energetski intenzivnim industrijama bila manja zbog slabog gospodarstva te što je znatno porastao uvoz električne energije, za 40,6 posto.

Tagovi: #vjetar, #ugljen, #njemačka
PROČITAJ I OVO
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
SMJENA
Smijenjena Danica Drašković, Irena Vujović u Upravnom odboru NIS-a
BEOGRAD - Danica Drašković i Goran Knežević razriješeni su dužnosti članova Upravnog odbora NIS-a, potvrđeno je za N1. Njih će kao nove članove odbora zamijeniti bivša ministrica zaštite okoliša Irena Vujović i Milan Đurić, bivši gradonačelnik Novog Sada.
Iran prebacuje naftu bliže Kini
NAFTA
Iran prebacuje naftu bliže Kini
TEHERAN - Iran prebacuje naftu na 'plutajuća skladišta' šalje je bliže kupcima u Kini kako bi otklonio moguće poremećaje u transportu zbog rata s Izraelom, objavile su kompanije specijalizirane za praćenje brodova.
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
POTEZI
Petrol zaustavlja ulaganja u Sloveniji i najavljuje zatvaranje prodajnih mjesta
LJUBLJANA - Petrol je poduzeo nekoliko mjera zbog nove regulacije cijena goriva.
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
OTKRIĆA
Neovisna analiza otkrila koliko bi koštala gradnja nove NE Krško
LJUBLJANA - Slovenija je dobila neovisnu ekonomsku analizu ulaganja u NEK 2 za koju je interes u više navrata izrazila i Hrvatska.
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?
TENZIJE
U čemu je važnost Hormuškog tjesnaca za globalnu opskrbu naftom?

ANALIZA - Hormuški tjesnac smatra se najvažnijim svjetskim prolazom za transport nafte. Neprijateljstva između Irana i Izraela stvara bojazan kako bi se mogao usporiti protok sirove nafte kroz uski plovni put

@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE