Indeks S&P 500 rastao je svih dana proteklog tjedna, a ponedjeljak je bio posebno "skakajući" jer su se SAD i Kina dogovorile ukinuti većinu carina i protumjera na razdoblje od 90 dana. Rast je samo nakratko prekinula objava Sveučilišta u Michiganu da je indeks povjerenja potrošača u svibnju dodatno pao, a inflacijska očekivanja za sljedeću godinu još su naglo porasla, pri čemu Amerikanci vjeruju da će inflacija u 12 mjeseci iznositi čak 7,3%. Tako visokih inflacijskih očekivanja nije bilo od 1981. Trenutno se ne detektira ubrzanje inflacije - indeks potrošačkih cijena (CPI) za travanj objavljen u utorak iznosio je samo 2,3% na godišnjoj razini, što je najniža razina od veljače 2021.
Snažan oporavak Nasdaqa
Otkad je Trump ukinuo (ili odgodio za 90 dana) uvođenje carina 9. travnja, rast na burzama je zaista impresivan. Njujorški S&P 500 i frankfurtski DAX već su dobili 20 posto, a tehnološki NASDAQ 26 posto. Dok su početkom travnja mnoge financijske institucije govorile da je vjerojatnost recesije već veća od 50%, očekivanja su sada potpuno drugačija. Barclays više ne vidi mogućnost recesije i predviđa da će rast američkog BDP-a ove godine biti 0,5%. Prethodna prognoza predviđala je pad gospodarske aktivnosti od 0,3%. Međutim, kreditna agencija Moody's u međuvremenu je snizila kreditni rejting SAD-a s najviše ocjene AAA na AA1 zbog rastućeg javnog duga.
Trgovci podižu cijene
Dok konačno ne bude jasno koje će carine SAD nametnuti svojim stranim trgovinskim partnerima, vrijedi biti oprezan na tržištu. Rast u posljednjih nekoliko tjedana djeluje previše bajkovito, ali ga podržavaju i brojne ohrabrujuće najave, ne samo popuštanje trgovinskih napetosti. Dionice proizvođača solarnih panela First Solar, na primjer, skočile su u utorak za 20 posto jer su republikanci odlučili zadržati ključne porezne olakšice za sektore solarne i energije vjetra. Walmart je u četvrtak objavio nove rezultate. Dobit u prvom tromjesečju pala je za 12 posto na 4,5 milijardi dolara. Walmart odbija nagađati o tome što će se dogoditi u tekućem tromjesečju. Ono što je više odjeknulo bilo je njegovo upozorenje da će zbog Trumpovih tarifa u nadolazećim tjednima morati povisiti cijene nekih svojih proizvoda. Strahuje se da će se i drugi trgovci odlučiti na sličan potez. U nadolazećim danima, neke druge velike maloprodajne tvrtke, poput Targeta i Home Depota, objavit će kvartalne rezultate.
Najveći pad zlata u šest mjeseci
Cijene zlata pretrpjele su najveći tjedni gubitak od studenog, s pala je unca zlata (31,1 gram) za četiri posto. To ne čudi, jer na financijskim tržištima vlada primjetno više optimizma nego prije nekoliko tjedana, kada su cijene zlata stalno dostizale rekordne vrijednosti (granica od 3500 dolara pala je 22. travnja), od kojih su sada udaljene gotovo deset posto. Uz manje trgovinske napetosti, vrijedi spomenuti i privremeno primirje između Indije i Pakistana te jači dolar, ali naravno, događanja na tržištu plemenitih metala treba shvatiti i u kontekstu ostvarivanja profita nakon iznimnog rasta ove godine. Čak i nakon ove korekcije, cijene zlata su ove godine i dalje porasle za čak 22 posto.