GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Putin ne želi pregovarati

Putin ne želi pregovarati
DESTRUKTIVNO
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2023 / 08:33
Autor: Christian Trippe, Deutsche Welle
KOMENTAR - Pitanje koje se mora postaviti: je li ovaj Putinov govor o stanju nacije zaista vrijedan komentara? Treba li ponovo analizirati koje laži ruski predsjednik koristi kako bi opravdao svoj rat protiv Ukrajine?

Zapad je za sve odgovoran, Zapad je započeo rat u Ukrajini – tom drskom optužbom Putin otkriva svo svoje revizionističko ludilo. Tu optužbu uzima kao fiksnu točku za razmatranja koja pomažu da se stekne bolji uvid u ono što mu je zapravo u glavi.

Putin ponovo tvrdi da je njegov agresorski rat u Ukrajini obrambeni rat protiv Zapada. Taj apsurdni zaključak se često označava kao propagandni narativ čime mu se smanjuje težina. Jer onaj tko u takvoj tvrdnji vidi samo retoričko sredstvo jednog diktatora koji želi zbiti redove, rasplamsati patriotske osjećaje i promovira mobilizaciju društva i gospodarstva, previše pojednostavljuje stvari. Putin je odavno postao zarobljenik vlastite propagande. U njegovom cezarskom ili bolje rečeno carskom ludilu prepoznaju se duboko usađene frustracije, koje se ogledaju i u njegovom narodu. Jer u Rusiji nije samo moćna elita u Kremlju i vojsci ta koja osjeća fantomski bol pale svjetske sile. U takvom kompleksnom raspoloženju, Putinu se plješće zbog tvrdnje da je riječ o opstanku Rusije.

Analiza koja je toliko fokusirana na psihološko, pa je samim tim gotovo potpuno politički nelogična, ne smije zamagliti pogled na masivne i imperijalne interese zemlje koja vodi rat. Ali nakon ovog govora, u kojem je Putin nastavio rušiti mostove ka Zapadu, postalo je još jasnije koliko će biti teško ponovo naći zajednički nazivnik koji je preduvjet za međusobne razgovore.

Prije Putinovog govora, promatrači su očekivali da bi on mogao i službeno objaviti rat Ukrajini, da će najaviti novi val mobilizacije, uvesti izvanredno stanje, zatvoriti granice i ponovo zveckati nuklearnim oružjem. Ali ništa od toga. Putin najavljuje da ne želi dalje pregovarati sa SAD-om o sporazumu o ograničenju nuklearnog naoružanja. Pregovori o razoružanju, miru ili prekidu vatre, to je otrežnjujuća bilanca njegovog govora, trenutno se ne mogu voditi s Putinovom Rusijom. Možda se više uopće ne mogu voditi s tim režimom slijepo lojalnih sljedbenika koje je ruski predsjednik okupio oko sebe.

Kada je riječ o ratu u Ukrajini, Putin ostaje neobično nejasan. Ali daje do znanja da će se borbe još dugo nastaviti, te da stoga računa na rat iscrpljivanja. Njegova geopolitička računica je očita: Putin računa da će krajem sljedeće godine u SAD biti izabran predsjednik koji više neće biti toliko neograničeno transatlantski nastrojen kao Joe Biden. Da će umjesto demokrata Bidena u Bijelu kuću doći republikanac koji neće biti voljan isporukama oružja i transferima dolara osiguravati opstanak Ukrajine.

Putin priprema svoju zemlju za dalju, dužu i, po svemu sudeći, skuplju konfrontaciju i zagovara distanciranje od Zapada. Za to vrijeme američki predsjednik Biden, kao predvodnik slobodnog svijeta, putuje Europom, pojavljuje se u ratom razorenom Kijevu i u Varšavi. Na dan govora dvojice predsjednika, politički kontrast teško da može biti veći.

Tagovi: Vladimir Putin, rusija, ukrajina, rat u Ukrajini, Joe Biden
PROČITAJ I OVO
Nvidia nije uspjela anulirati nervozu na tržištima
PREVIŠE UPITNIKA
Nvidia nije uspjela anulirati nervozu na tržištima
KOLUMNA - Nvidia je iznimnim poslovnim rezultatima još jednom potvrdila potencijal umjetne inteligencije, a time i Nvidijine dionice čija je cijena u dvije godine porasla čak 550 posto.
Tržište polovnih telefona - globalni rast i predviđanja
ANALIZA
Tržište polovnih telefona - globalni rast i predviđanja
ANALIZA - Tržište polovnih telefona postalo je značajan sektor unutar šire industrije pametnih telefona. Ono obuhvaća kupovinu i prodaju prethodno korištenih mobilnih uređaja koji su obnovljeni, popravljeni ili jednostavno preprodani u svom originalnom stanju.
Optimisti dominiraju dioničkim tržištima. Jesu li pretjerali?
VISOKE VALUACIJE
Optimisti dominiraju dioničkim tržištima. Jesu li pretjerali?
KOLUMNA - Optimisti ne popuštaju, rekordi se nižu, i to unatoč upozorenjima da je tržište već vrlo visoko.
Sve oči uprte u rezultate Nvidije
TRŽIŠNI OPTIMIZAM
Sve oči uprte u rezultate Nvidije
KOLUMNA - Iako su se očekivanja o Fedovom smanjenju kamata značajno promijenila od početka godine (ove godine neće biti šest ili sedam smanjenja kamata, nego najviše dva), burzovni indeksi nižu nove rekorde.
Je li organizacijski dizajn važan i za vaše poduzeće?
KLJUČNA KOMPONENTA USPJEHA
Je li organizacijski dizajn važan i za vaše poduzeće?
KOLUMNA - Organizacijski dizajn nije samo za velike međunarodne korporacije.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE