GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Azijska tržišta: Sankcije protiv Kine krive za pad indeksa

Azijska tržišta: Sankcije protiv Kine krive za pad indeksa
TRŽIŠTE KAPITALA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 23.03.2021 / 07:40
Autor: SEEbiz / H
ŠANGAJ - Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale, ponajviše na kineskim tržištima, jer je splasnula sklonost ulagača prema riziku nakon što su zapadne zemlje uvele sankcije protiv Kine.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,5 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,3 posto, dok su cijene dionica u Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu skliznule između 0,1 i 1,3 posto.

Na samom početku trgovanja većina tih indeksa bila je u plusu, zahvaljujući jučerašnjem rastu cijena dionica na Wall Streetu.

No, preokret na tržištima uslijedio je nakon vijesti da su SAD, Europska unija, Britanija i Kanada uvele sankcije protiv kineskih dužnosnika zbog kršenja ljudskih prava u pokrajini Xinjiang, odnosno prava Ujgura, muslimanske manjine u toj zemlji.

Peking je brzo uzvratio širokim kaznenim mjerama protiv EU-a, uključujući sankcije protiv europskih zakonodavaca, diplomata...

Premda su se ulagači već naviknuli na vijesti o takvim sankcijama, ipak je, kažu analitičari, splasnula njihova sklonost prema riziku, pa su odlučili povući dio zarade s tržišta.

„Sankcije su naštetile apetitu prema riziku, posebice kod stranih investitora. No, kineska tržišta su pod pritiskom i zbog zabrinutosti ulagača da bi uskoro moglo doći do zaoštravanja monetarne politike”, kaže Jin Jing, analitičar u tvrtki Caitong Securities.

Dolar oslabio, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 91,83 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 92,00 boda.

Pritom se tečaj dolara prema japanskoj valuti stabilno kreće oko 108,75 jena, kao i jučer u ovo doba.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,1925 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1895 dolara.

U fokusu ulagača je i turska lira, koja je jučer oštro pala nakon što je turski predsjednik Erdogan smijenio čelnika središnje banke zbog visokih kamatnih stopa.

Nakon što je jučer tečaj lire prema dolaru pao 7,5 posto, jutros se turska valuta stabilizirala. No, ne očekuje se već utjecaj poremećaja na turskom financijskom tržištu na ostale zemlje u razvoju.

„Čini se da neće biti širenja nestabilnosti iz Turske na druga tržišta u razvoju. Ulagači više ne gledaju na ta tržišta kao na jedan veliki blok”, kaže Alex Wolf, strateg u J.P. Morgan Private Bank.

Cijene su nafte, pak, jutros pale i izgubile sve jučerašnje dobitke. Cijena barela na američkom tržištu oslabila je jutros 0,9 posto, na 61,01 dolar, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,85 posto, na 64,05 dolara.

Tagovi: Azijska tržišta, MSCI Asia Pacific Index, Nikkei 225, Shanghai Composite Index, koronavirus
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa na Zagrebačkoj burzi uz solidan promet.
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE