GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dalmatinski otoci strahuju od katastrofe: Cijene snižene, rezervacija nema

Dalmatinski otoci strahuju od katastrofe: Cijene snižene, rezervacija nema
PUSTOŠ
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.06.2020 / 08:38
Autor: SEEbiz / Večernji list
ZAGREB - Prve su rezervacije stigle još lani krajem listopada. Novi virus u Kini malo je usporio buking, ali, činilo se i dalje da hvarskoj iznajmljivačici slijedi još jedna odlična sezona.

S virusom u Europi rezervacije su stale, a onda počeli pljuštati otkazi.

- Prije korone bili smo puni do polovice srpnja, a nisam sigurna da više išta možemo očekivati. Hvar ovisi o aviogostima, a nama su konkretno gosti ponajprije bili Britanci i Amerikanci, koje je koronavirus ponajviše i pogodio. Nešto smo imali i Skandinavaca, Kanađana i Australaca te gostiju iz Dubaija, Emirata, Brazila i sl., ali Nijemaca ili Austrijanaca jako malo, a gosta iz Češke, Mađarske ili Slovenije nijednom - kaže naša sugovornica A. B. B. (podaci poznati redakciji Večernjeg lista), koja se ne nada da bi domaći mogli biti spas. Cijene svojih vrhunskih apartmana osjetno je snizila još prije mjesec dana, objavila to na portalu za putovanja Airbnb, ali reakcije nema.

- Nisam ni očekivala da domaći reagiraju, oni obično i ne bukiraju odmor na Jadranu preko portala, ali snižavanje cijena nije probudilo zanimanje ni vani. Jako me zabrinjava i činjenica da je moj oglas na Airbnbu lani u svibnju pregledan 500, a sada samo 100 puta - iskrena je naša sugovornica, koja je lanjske ljetne cijene praktički prepolovila.

Apartman za dvoje, za koji je lani bez problema postizala cijenu od 150 eura za noćenje, sada nudi za 90 eura, a ako gosti ostaju dulje od sedam dana, cijena pada još 25 posto. S velikim apartmanom za šestero, praktički jednim katom kuće, lani je u srpnju i kolovozu postizala cijenu od 350 eura za noć, a cijena zbog korone je 200 eura, plus popust za dulji boravak. Ispod toga, kaže, nema računa ni otvarati jer bi samo gomilala troškove.

A u proteklom razdoblju već ih je itekako bilo.

Samo u uređenje kuhinje velikog apartmana i PVC stolariju uložila je ovog proljeća oko 10.000 eura. Uoči lanjske sezone, pak, na adaptaciju triju kupaonica potrošila je 10.000 eura te još 17.000 na kompletnu rekonstrukciju malog apartmana. - Mora se ulagati, bez toga više nema gostiju. Prije adaptacije iznajmljivali smo sobe za od 100 do 150 kuna po osobi na noć, bili bismo puni samo 20 dana, a sezona nam je trajala maksimalno mjesec i pol. Nakon adaptacije goste imamo već od kraja ožujka sve do kraja listopada, a svaki mjesec puni smo praktički 25 dana - otkriva Hvaranka.

- Iznajmljivanje je solidan posao, ali treba znati da ni izdaci nisu mali. K tome, uglavnom smo prepušteni sami sebi i tržištu. Prigovara se da imamo mala davanja prema državi, ali, recimo, iznajmljivači su među onima koji u ovoj krizi od te iste države nisu dobili financijsku pomoć. Očito, sezona teška za sve u turizmu upravo bi za domaćine na otocima mogla biti i ponajteža. Slaže se s tim i konzultant u turizmu i bivši čelnik Zajednice obiteljskog smještaja Nedo Pinezić.

- Putovanje za obitelj iz Zagreba prema Braču i dalmatinskim otocima skuplje je tisuću kuna nego, recimo, prema Krku. Nažalost, neće biti druge nego da snižavanjem cijena kompenziraju tu razliku. Istra i Kvarner u povoljnijoj su poziciji od Dalmacije. I tamo obiteljski smještaj poseže za sniženjima, ali maksimalno dvadesetak posto. U te dvije regije iznajmljivači kažu i da su nove rezervacije napokon počele stizati. I to ne toliko za apartmane koliko za kuće za odmor - kaže Pinezić, koji u zimmer freiju ove godine predviđa 30 posto od lanjskih 40 milijuna noćenja, a zaradu i ispod toga.

Foto: nothingfamiliar.com

Tagovi: hrvatski turizam, otok Hvar, Dalmacija, Nedo Pinezić, privatni smještaj, koronavirus u Hrvatskoj, Airbnb
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Dominacija Končara, indeksi porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Dominacija Končara, indeksi porasli
ZAGREB - Solidan rast indeksa i vrlo dobar promet obilježili su četvrtak na Zagrebačkoj burzi.
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
POTONUĆE
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
TOKYO - Jen je skliznuo ispod 155 u odnosu na američki dolar u četvrtak, dodirnuvši novu 34-godišnju najnižu razinu u odnosu na nastavak jačanja dolara.
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta odahnula su nakon dva uzastopna dana rasta, odražavajući kretanja na Wall Streetu uoči podataka o bruto domaćem proizvodu za prvo tromjesečje iz SAD-a koji bi trebali biti objavljeni u četvrtak.
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
NEW YORK - Indeks S&P 500 zatvorio je u srijedu blizu pozitivne nule jer su strahovi zbog kamatnih stopa smanjili entuzijazam koji je proizašao iz snažne zarade poduzeća.
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
ZAGREB - Srijeda je na Zagrebačkoj burzi donijela slab promet i novi pad indeksa.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE