Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najznačajnijih svjetskih valuta, ojačao je u takvom ozračju 0,1 posto u odnosu na zatvaranje dan ranije, na 98,02 boda. Time je u plusu treći dan zaredom i trenutno se kreće nadomak najviših razina u dva mjeseca od 98,19 bodova, koje je dosegnuo u jednom trenutku u prošlotjednom trgovanju.
Ponajviše je pritom ojačao prema norveškoj kruni, kojoj je izostala podrška od viših cijena nafte. Norveška spada među značajne izvoznike nafte, podsjeća Reuters.
Eurom se prema posljednjim podacima trgovalo po 1,1032 dolara, što znači da je oslabio 0,13 posto u odnosu na zatvaranje u utorak.
Japanski jen, valuta-utočište u koju investitori sklanjaju kapital u neizvjesnim vremenima, ojačao je prema dolaru za 0,2 posto, na 109,30 jena za dolar, što pokazuju da su investitori zbog strahova u vezi širenja koronavirusa još uvijek na oprezu. Time se donekle stabilizirao nakon većih gubitaka dan ranije.
Kineski juan na inozemnim je tržištima oslabio pak 0,2 posto prema dolaru, na oko sedam juana za dolar.
"Na valutnim tržištima vlada blagi optimizam jer se čini da je brzina širenja zaraze koronavirusom ponešto usporila, premda broj zaraženih i dalje raste uz visoke, dvoznamenkaste brojke", rekla je Thu Lan Nguyen, valutna analitičarka u Commerzbanku.
Ukupan broj zaraženih u kontinentalnoj Kini premašio je 23.500, a broj preminulih 490. Kineske vlasti intenzivno rade na suzbijanju epidemije koronavirusa, a poduzimaju i mnoštvo mjera kako bi se ublažile negativne posljedice na kinesko gospodarstvo, drugo najveće u svijetu, podsjeća Reuters .