GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Modna industrija i njezina budućnost - revolucionarni materijali koji donose promjene

Modna industrija i njezina budućnost - revolucionarni materijali koji donose promjene
BUDUĆNOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.04.2023 / 19:59
Autor: Aleksandar Čolić, Avokado
ANALIZA - Modna industrija ima dugu povijest kreativnosti, inovacija i promjena.

Međutim, također je uvelike pridonio degradaciji okoliša, društvenoj nepravdi i okrutnosti prema životinjama. Dok potrošači i aktivisti zagovaraju etičnije i održivije prakse, dizajneri i proizvođači istražuju nove materijale i tehnologije koje bi mogle promijeniti industriju i učiniti je etičnijom!

U ovom ćemo članku predstaviti inovativne materijale koji bi lako mogli oblikovati budućnost mode.

Pripremite se da saznate razlikuje li se reciklirani poliester od novog, kako izgleda materijal proizveden od gljivice, što je mikrosvila i mogu li se od nje napraviti kvalitetni ženski kućni ogrtači i slične osjetljive tkanine te postoji li razlika između tradicionalna svila i ova proizvedena svila u laboratorijskim uvjetima.

Reciklirane tkanine

Jedan od najjednostavnijih načina da se smanji utjecaj mode na okoliš je korištenje recikliranih materijala umjesto proizvodnje novih.

Reciklirane tkanine mogu se proizvesti iz otpada nakon upotrebe, poput plastičnih boca i ribarskih mreža, ali i od odbačene odjeće.
Mnoge poznate robne marke već duže vrijeme proizvode tkanine od recikliranih materijala i postavile su ambiciozne ciljeve povećanja njihove upotrebe.

Reciklirani poliester je popularna opcija jer nudi sličnu izvedbu i izdržljivost kao i konvencionalni poliester, ali sa znatno manjim ugljičnim otiskom i smanjenjem plastičnih čestica koje lako završavaju u oceanima s odlagališta otpada i predstavljaju veliku prijetnju ekosustavu.
Osim plastike, mogu se reciklirati i drugi prirodni materijali, poput pamuka i celuloznih vlakana – na primjer, drvena pulpa.

Biljni i bioproizvedeni materijali

Jedno stvarno obećavajuće područje inovacija u modi su biljni i bioproizvedeni materijali.

Modna industrija u doba pandemije bila je samo jedna od mnogih koje su uzdrmane. Postojala su mnoga ograničenja, a neke dosadašnje prakse morale su se promijeniti!

No, došlo je i do naleta kreativnosti, a znanstvenici su odjednom postali svjesniji važnosti očuvanja okoliša i zaštite najosjetljivijih članova društva te su počeli intenzivnije istraživati nove materijale i mogućnosti koje oni pružaju.

Ovi materijali izrađeni su od obnovljivih izvora kao što su biljke, gljivice ili bakterije i imaju mnogo manji utjecaj na okoliš od materijala pamuka, životinjskog podrijetla ili nafte. Također nude širok raspon tekstura, boja i svojstava koja mogu odgovarati ili nadmašiti tradicionalne materijale.
Neki od najpopularnijih biljnih materijala su pamuk, lan, konoplja i bambus, koji se stoljećima koriste u odjeći i dodacima. Međutim, ovi materijali također mogu imati negativan utjecaj na okoliš i društvo, kao što je potrošnja vode, upotreba visoko agresivnih pesticida i iskorištavanje radne snage.
Kako bi riješili te probleme, neki brendovi eksperimentiraju s praksama organske, poštene trgovine i regenerativne poljoprivrede, kao i inovativnim tehnikama obrade koje smanjuju otpad i emisije.
Bioproizvedeni materijali nešto su s čime se eksperimentiralo posljednjih desetljeća i imaju veliki potencijal za održivu modu.
Biofabrikacija uključuje uzgoj ili fermentaciju živih organizama kao što su bakterije, kvasci ili micelij kako bi se stvorili materijali specifičnih svojstava i oblika.

Na primjer, Bolt Threads je razvio bioinžinjersku svilu pod nazivom Microsilk, koja oponaša snagu, elastičnost i mekoću paukove svile, ali se proizvodi u laboratoriju bez štete za životinje. Microsilk je prvi put ugledao svjetlo dana 2017. godine kada je korišten u kreaciji haljine dizajnerice Stelle McCartney za MOMA event u New Yorku.

Osim lažne svile, vrlo obećavaju i zamjene za kožu napravljene od laboratorijski uzgojenih gljiva. Naziv jednog takvog materijala je Mylo i potpuno je neškodljiv za okoliš, za razliku od životinjske i "eko" kože.

Osim njega, znanstvenici i dizajneri posljednjih su godina eksperimentirali s listom ananasa od kojeg su napravili vrlo kvalitetnu zamjenu za koru, a jedna tvrtka iz Italije od kore grožđa proizvodi čak i koru!

Pametni i visokotehnološki materijali

Treća kategorija održivih materijala koji će transformirati modnu industriju kakvu danas poznajemo su pametni i visokotehnološki materijali.
Ovi materijali uključuju napredne tehnologije poput senzora, nanotehnologije ili biorazgradivih polimera, kako bi se stvorila funkcionalna i interaktivna odjeća koja se može prilagoditi potrebama korisnika i okoliša.

Neki primjeri pametnih i visokotehnoloških materijala

Vodljive tkanine koje mogu prenositi elektricitet i omogućiti upravljanje uređajima dodirom ili gestom. Tkanine s regulacijom temperature, koje mogu rashladiti ili zagrijati korisnika ovisno o uvjetima.

Samočisteće tkanine, koje mogu odbiti prljavštinu, znoj i mirise i smanjiti potrebu za pranjem i kemikalijama.Biorazgradive tkanine koje se mogu kompostirati, koje se mogu prirodno razgraditi i smanjiti otpad i onečišćenje. 3D tiskane tkanine, koje mogu stvoriti složene i prilagođene oblike i uzorke s minimalnim otpadom.

Nosivi senzori i uređaji za praćenje koji mogu pratiti korisnikovo zdravlje, kondiciju i utjecaj na okoliš.

Pametni i visokotehnološki materijali mogu imati značajan utjecaj na modnu industriju poboljšanjem funkcionalnosti, održivosti i inovacija. Oni također mogu stvoriti nove prilike za suradnju između modnih dizajnera, znanstvenika, inženjera i potrošača te poticati interdisciplinarni pristup modi koji je okrenut budućnosti.

Izazovi i prilike modne industrije

Iako je potencijal održivih materijala u modnoj industriji ogroman, postoji i nekoliko izazova i prilika kojima se treba pozabaviti. Neki od glavnih su:

Komercijalizacija održivih materijala može biti skupa i dugotrajna, zahtijevajući značajna ulaganja u istraživanje, razvoj i infrastrukturu. Robne marke i vlade trebaju podržati ovaj proces osiguravanjem sredstava, poticaja i propisa koji potiču održive inovacije i usvajanje.

Ravnoteža između održivosti i kvalitete, estetike i pristupačnosti ključni je izazov za održive materijale. Potrošači su često spremni platiti više za etičke i ekološki prihvatljive proizvode, ali također očekuju da su ti proizvodi visoke kvalitete i da dobro izgledaju. Robne marke koje mogu ponuditi visokokvalitetne i moderne proizvode po razumnoj cijeni mogu osvojiti veći tržišni udio i izgraditi lojalnu bazu kupaca.

Bavljenje društvenim i etičkim dimenzijama održivih materijala ključno je za stvaranje istinski održive modne industrije. Održivi materijali ne samo da bi trebali smanjiti utjecaj na okoliš, već i osigurati pravednu radnu praksu, dobrobit životinja i poticati kulturnu raznolikost.
Robne marke i potrošači mogu promicati ove vrijednosti odabirom materijala i proizvoda koji su u skladu s njihovim vrijednostima i podupiranjem organizacija koje promiču društvenu i ekološku pravdu.

Obrazovanje i uključivanje potrošača o održivim materijalima i njihovim prednostima ključno je za stvaranje potražnje za ovim proizvodima. Mnogi potrošači još uvijek nisu svjesni utjecaja mode na okoliš i društvo te potencijala održivih materijala.
Održivi brendovi trebaju koristiti marketing što je više moguće za educiranje i informiranje javnosti o prednostima svojih materijala kako bi podigli svijest i potaknuli promjenu ponašanja među potrošačima.

Budućnost modne industrije ovisi o izborima i postupcima koje donosimo danas. Održivi materijali nude obećavajući put prema etičnijoj, inovativnijoj i otpornijoj modnoj industriji. Ako se uhvatimo u koštac sa sustavnim problemima prekomjerne potrošnje, rasipanja i nejednakosti, izgradit ćemo holističkiji i regenerativniji modni ekosustav koji vrednuje ljude, planet i kreativnost!

Tagovi: moda, održivost, modna industrija, Bolt Threads
PROČITAJ I OVO
Kako prepoznati krivotvorene kovanice eura?
LAŽNJACI
Kako prepoznati krivotvorene kovanice eura?

MADRID - U Španjolskoj je otkrivena banda krivotvoritelja kovanica eura. Osumnjičeni, redom Kinezi, puštali su kovanice u optjecaj diljem Europe. Kako prepoznati krivotvorene kovanice eura?

Erste Money Market u samo dva mjeseca premašio 100 milijuna eura imovine
FONDOVI
Erste Money Market u samo dva mjeseca premašio 100 milijuna eura imovine
ZAGREB – Novi novčani fond Erste Asset Managementa d.o.o. („EAM“) – Erste Money Market, u manje od dva mjeseca od osnutka, 5. ožujka 2024. godine, prikupio je imovinu u vrijednosti preko 100 milijuna eura.
Ljubljanska borza: SBI TOP s tjednim rastom, Petrol najveći dobitnik
TJEDNI PREGLED LJSE
Ljubljanska borza: SBI TOP s tjednim rastom, Petrol najveći dobitnik
LJUBLJANA - Trgovački tjedan na Ljubljanskoj burzi obilježio je rast središnjeg indeksa SBI TOP.
Wall Street: Uzlet Nasdaqa na krilima sjajnih rezultata tehnoloških kompanija
SKOK
Wall Street: Uzlet Nasdaqa na krilima sjajnih rezultata tehnoloških kompanija
NEW YORK - Američki indeksi skočili u petak, a S&P 500 i Nasdaq Composite krenuli su prema svom najboljem tjednu od studenog dok su se velika tehnološka imena oporavljala zahvaljujući snažnim zaradama, a trgovci proučavali svježe podatke o inflaciji u SAD-u.
Križaj i Ljevnaić zainteresirani za skijalište Kanin
INTERES
Križaj i Ljevnaić zainteresirani za skijalište Kanin
LJUBLJANA - Srpska tvrtka Ri-komerc Beograd zainteresirana je za ulaganje u skijalište Kanin, koje ne radi od prošle jeseni. U njegovo ime s predstavnicima države pregovarao je bivši skijaš i poduzetnik Bojan Križaj.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE