GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Ogromni problemi za hrvatsku drvnu industriju

Ogromni problemi za hrvatsku drvnu industriju
PROBLEMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.01.2024 / 08:11
Autor: SEEbiz
vZAGREB - Godinu pred nama sa strepnjom očekuju drvna i papirna industrija. Zbog gospodarskog pada Njemačke, čak dvije trećine poduzeća u drvnom sektoru očekuju pad prometa veći i od 60 posto, a više od pola poduzeća ne zna kada će se taj trend preokrenuti. Inače, drvna i papirna industrija jedne su od rijetkih koje su ostvarivale suficit u trgovinskoj razmjeni te je za taj sektor vezano gotovo 30 tisuća radnika koji sada ne znaju kakva ih budućnost čeka.

Drvna industrija je na koljenima, financijskih zaliha sve je manje, izvoz je stao i pitanje je kako opstati.

- Sada je takav trenutak da više sami ne možemo, dakle nužna je intervencija vlasti, kazao je ua HRT Ivić Pašalić, predsjednik Udruženja drvnoprerađivačke industrije.

Kako se radna mjesta ne bi ugasila, udruženja predlažu potporu Vlade da se skrati radni tjedan s pet na četiri dana, prolongiranje plaćanja kredita prema bankama kao i omogućavanje daljnjeg kreditiranja za nove investicije.

- Jer u krizi je najgore kada zaustavite svoje investicije, onda nećete biti spremni za izlazak iz krize, rekao je.

- Taj neki paket mjera za Vladu nikakav poseban trošak, to je vrlo mali trošak, neusporedivo manji nego što bi bio trošak da Vlada ne intervenira. Ako Vlada ne intervenira doći će do dramatičnih promjena u drvnom sektoru gdje će mnoge tvrtke propasti, dodao je.

Drvna i papirna industrija godišnje izvezu robe za gotovo jednu milijardu eura, od čega je čak 400 milijuna eura suficita i zapošljava skoro 30 tisuća radnika kojima je sada egzistencija ugrožena.

- Hrvatski izvoz drva u ovoj godini bi mogao pasti 40 posto, to je jedna od najvećih stopa pada ikada i ona je izravna posljedica jedne od najtežih kriza u njemačkoj građevinskoj industriji koja se suočava s korekcijom cijena zbog pogoršanja uvjeta financiranja, rekao je Hrvoje Stojić, glavni ekonomist HUP-a.

Sindikati smatraju da bi se drvna industrija trebala transformirati u proizvođača gotovih proizvoda kako bi i dalje zadržali konkurentnost.

- Nama je u interesu da drvna masa ne izlazi iz Hrvatske kao obična sirovina, nego da se ona prerađuje u Hrvatskoj. Znamo što se dešava proteklih godina i koliko nam drvne mase, koliko trupaca, svakodnevno šleperima odlazi iz Hrvatske i onda povratno kupujemo namještaj iz Italije, iz nekih drugih zemalja kao vrlo skupi proizvod, istaknuo je Mladen Novosel, predsjednik SSSH.

No ništa od toga neće biti moguće ako izgubimo jednu od rijetkih industrijskih grana koja više izvozi nego što uvozi.

Tagovi: drvna industrija, njemačka, drvo, pašalić, stojić
PROČITAJ I OVO
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
ANALITIČARI
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
FRANKFURT - Izgledi da će Europska središnja banka odstupiti od Federalnih rezervi u pogledu smanjenja kamatnih stopa vjerojatno će biti "posebno negativni" za 20-članu eurozonu, prema jednom ekonomistu.
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
ŠANGAJ - Dionice u Hong Kongu i Tajvanu predvodile su rast u Aziji u petak dok je Wall Street porastao tijekom noći, uoči ključnih podataka o zapošljavanju u SAD-u.
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove
PREDVIĐANJA
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove

NEW YORK - Financijske institucije održavaju marljive i istraživačke razgovore, a BlackRock igra ulogu edukatora, rekao je Robert Mitchnick, voditelj tvrtke za digitalnu imovinu.

Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
ZAGREB - Nakon prvosvibanjskih praznika, indeksi na Zagrebačkoj burzi su blago porasli, uz slabašan promet.
Nestašica maslinovog ulja pretvara ga u tekuće zlato
NERAVNOTEŽE
Nestašica maslinovog ulja pretvara ga u tekuće zlato
LONDON - Nestašica maslinovog ulja, koje se ponekad naziva "tekućim zlatom", podigla je cijene na rekordno visoke razine, potaknula porast kriminala i gurnula industriju u krizu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE