GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Private equity tvrtke okreću se novoj taktici, evo o čemu se radi

Private equity tvrtke okreću se novoj taktici, evo o čemu se radi
TAKTIKA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 21.02.2024 / 12:52
Autor: Siniša Malus
LONDON - Tvrtke s privatnim kapitalom sve više skupljaju novac za kupnju pojedinačnih tvrtki na temelju posla, dok se bore s padom tržišta, a ulagači traže načine za smanjenje naknada za upravljanje.

Rekordnih 31 milijardu dolara prošle su godine uložili investitori koji se bave poslom po dogovoru, prema podacima koje je dostavila savjetodavna tvrtka za privatni kapital Triago, prkoseći širem padu sklapanja poslova i prikupljanja sredstava u industriji.

To je više od pet puta više od iznosa prikupljenog i uloženog u 2019. Više od 700 tvrtki stečeno je privatnim kapitalom u ovoj vrsti posla prošle godine, više nego dvostruko više od ukupnog broja prije pet godina.

Među onima koji nude ili razmatraju takve vrste poslova su neka od najvećih financijskih imena, uključujući hedge fond Elliott, američki investicijski div Hamilton Lane, kao i drugi poput europske kreditne tvrtke Hayfin, rekli su ljudi upoznati s detaljima.

"Jedva da se razgovara s ulagačima koji ne gledaju ili su otvoreni za investicije tipa dogovor po posao", rekao je William Clegg, partner u privatnoj savjetodavnoj tvrtki Colmar Capital. "To su svi, od osiguravajućih društava, [do] sofisticiranih obiteljskih ureda, pa čak i državnih imovinskih fondova."

Tradicionalno, privatne investicijske tvrtke prikupljaju novac od investitora u strukturi koja zaključava gotovinu više od desetljeća. To se koristi za kupnju portfelja tvrtki. Tvrtke naplaćuju naknade za upravljanje između 1,5 i 2 posto i uzimaju 20 posto dobiti kada se portfeljna ulaganja prodaju dalje. Struktura znači da rukovoditelji privatnog kapitala mogu dobro zaraditi na naknadama čak i ako nisu uložili novac svojih klijenata.

Međutim, nakon desetljeća dugog procvata industrije, private equity grupe bore se s prodajom portfeljnih ulaganja i uvjeravanjem ulagača da zaključaju sredstva na dulja razdoblja uz visoke naknade. Uključujući rizični kapital, industrija je prošle godine prikupila 803 milijarde dolara, što je najniži iznos od 2017.

Ugovornici također smatraju da je teško pronaći atraktivne nove poslove u okruženju viših kamatnih stopa, ostavljajući ih na 4 trilijuna dolara "suhog praha" ili neuloženih sredstava klijenata.

Pristup dogovor po posao može biti lakša prodaja investitorima. To često znači niže, više prilagođene naknade za upravljanje, iako trgovci mogu zahtijevati veći udio dobiti kada se ulaganje proda. Ali investitori također znaju gdje se njihov novac troši od početka procesa.

"Institucionalni ulagači preferiraju transakcije dogovor po posao jer imaju priliku odabrati željene tvrtke", rekla je za Financial Times Sunaina Sinha Haldea, voditeljica privatnog kapitala u Raymondu Jamesu. "Ovi poslovi obično dolaze s nižim naknadama od tradicionalnih ulaganja u fondove."

Novac ulagača također se može upotrijebiti i vratiti brže nego iz tradicionalnog združenog fonda, što je posebno važno na sporijem tržištu gdje tvrtke zarađuju na brdima neuloženog novca.

"Mnogi generalni partneri sjede na suhom", rekao je Matt Swain, izvršni direktor Triaga, koji je specijaliziran za prikupljanje novca za takve vrste transakcija. "Upravljački tim [posao po dogovor] neće sjediti na svom novcu, što je važno u ovom okruženju."

Investicijske banke žele se uključiti u akciju. U prosincu je Houlihan Lokey sa sjedištem u Kaliforniji najavio dogovor o kupnji Triaga.

Teško tržište prikupljanja sredstava također je povećalo privlačnost ulaganja od dogovora do dogovora za rukovodioce koji se žele sami osnovati.

"Primarno tržište prikupljanja sredstava bilo je izazovno za sve, uključujući poznate robne marke, i gotovo je zatvoreno za sredstva koja su po prvi put ulagala sredstva", rekao je Andy Lund, suvoditelj grupe privatnih fondova Houlihan Lokey. 

Tagovi: Private equity tvrtke, taktika, kapital
PROČITAJ I OVO
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
ANALITIČARI
Euro bi se mogao naći u problemima, evo zašto
FRANKFURT - Izgledi da će Europska središnja banka odstupiti od Federalnih rezervi u pogledu smanjenja kamatnih stopa vjerojatno će biti "posebno negativni" za 20-članu eurozonu, prema jednom ekonomistu.
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Hong Kong i Tajvan predvodnici optimizma
ŠANGAJ - Dionice u Hong Kongu i Tajvanu predvodile su rast u Aziji u petak dok je Wall Street porastao tijekom noći, uoči ključnih podataka o zapošljavanju u SAD-u.
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove
PREDVIĐANJA
BlackRock: Suvereni fondovi i mirovinci ulaze u bitcoin ETF-ove

NEW YORK - Financijske institucije održavaju marljive i istraživačke razgovore, a BlackRock igra ulogu edukatora, rekao je Robert Mitchnick, voditelj tvrtke za digitalnu imovinu.

Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Ericsson NT u fokusu, indeksi blago porasli
ZAGREB - Nakon prvosvibanjskih praznika, indeksi na Zagrebačkoj burzi su blago porasli, uz slabašan promet.
Nestašica maslinovog ulja pretvara ga u tekuće zlato
NERAVNOTEŽE
Nestašica maslinovog ulja pretvara ga u tekuće zlato
LONDON - Nestašica maslinovog ulja, koje se ponekad naziva "tekućim zlatom", podigla je cijene na rekordno visoke razine, potaknula porast kriminala i gurnula industriju u krizu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE