GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Tržište kukuruza na udaru loših vijesti iz SAD-a

Tržište kukuruza na udaru loših vijesti iz SAD-a
ROBNA TRŽIŠTA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 01.04.2024 / 18:19
Autor: SEEbiz
WASHINGTON - Prema analitičarima, na europskom tržištu žitarica događa se nešto neobično - "stari" kukuruz i pšenica dobivaju na važnosti.

Kako prenosi portal "Agroinfonet", na ovakvu situaciju vjerojatno utječu prognoze slabije žetve ovoga ljeta. Kukuruz također dobiva značajnu podršku smanjenih očekivanja proizvodnje u Americi i Brazilu. Ponuda za kukuruz u studenom ove godine, nakon jesenske berbe, iznosi 198 eura po toni.

Američko ministarstvo poljoprivrede, čije su izvješće s nestrpljenjem iščekivale burze, objavilo je da se u nadolazećoj sjetvi očekuje smanjenje površina pod kukuruzom za oko pet posto. Ova vijest automatski je izazvala rast cijena kukuruza na burzama. Pretpostavka je da će se manje sijati zbog obilnog prošlogodišnjeg roda.

– Analitičari, međutim, upozoravaju da postoji mogućnost promjene procjene sjetve. Aktualni rast cijene kukuruza na burzi mogao bi potaknuti neke poljoprivrednike da zasiju više kukuruza nego što su planirali - piše portal i napominje da će lipanjsko izvješće biti odlučujuće za realnu ocjenu budućeg jesenskog uroda.

Najnoviji razvoj događaja otvara mogućnost poskupljenja žitarica, no posao europskih poljoprivrednika opet bi mogao uništiti uvoz iz Ukrajine.

Kako se navodi, Španjolska uvozi velike količine stočne pšenice, a za dva mjeseca 2024. godine ukupan uvoz pšenice u Europsku uniju iz Ukrajine iznosio je četiri milijuna tona, dok je prošle sezone u istom razdoblju bio tri milijuna tona. Italija je također uvezla velike količine durum pšenice iz Rusije. Neslužbeno se spominje da je od siječnja do studenog 2023. godine ušlo oko 400.000 tona.

U istom razdoblju 2022. te su količine bile znatno manje, tek oko 32.000 tona. Zbog toga su, kako se navodi, najavljene carine na žitarice, od 95 eura po toni, umirile domaće poljoprivrednike jer su dovedeni u tešku situaciju, ali i u dilemu hoće li uopće sijati durum pšenicu, koja je velika značaj za proizvođače tjestenine u Italiji.

Tagovi: #kukuruz, #robna tržišta, #pšenica
PROČITAJ I OVO
Azijska tržišta: Rast indeksa, usporio japanski izvoz
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Rast indeksa, usporio japanski izvoz
TOKYO - Azijsko-pacifička tržišta trgovala su uglavnom u porastu u srijedu nakon što je Wall Street prekinuo svoj šestodnevni pozitivni niz.
Wall Street: Optimizam presahnuo, tehnološki sektor na udaru
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Optimizam presahnuo, tehnološki sektor na udaru
NEW YORK - Amerčke dionice su pale u utorak, a veliki tehnološki rast je izgubio zamah.
Udar na Temu i Shein: EU uvodi paušalnu naknadu na pakete iz Kine
NAMETI
Udar na Temu i Shein: EU uvodi paušalnu naknadu na pakete iz Kine
BRUXELLES - Europska unija planira uvesti paušalnu naknadu na milijarde malih paketa koji pristižu uglavnom iz Kine, što je novi udarac za internetske trgovine poput Temua i Sheina, izvijestio je u utorak Financial Times.
Zagrebačka burza: Blagi pad indeksa, promet slab
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Blagi pad indeksa, promet slab
ZAGREB - Utorak je Zagrebačkoj burzi donio blagu korekciju indeksa uz smanjen promet.
Provectus Capital Partners otvara ured i u Sofiji
ŠIRENJE
Provectus Capital Partners otvara ured i u Sofiji
ZAGREB - Provectus Capital Partners (PCP), osnivač vodećeg regionalnog PE fonda, nastavlja sa širenjem mreže regionalnih ureda i svog tima pa nakon pokretanja ureda u Rumunjskoj sada otvara ured i u Sofiji.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE