GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto se kineski restorani, barovi i kafići najteže oporavljaju od krize?

Zašto se kineski restorani, barovi i kafići najteže oporavljaju od krize?
PROBLEMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 15.03.2020 / 08:55
Autor: Matej Balen
CHONGQING – Iako su kretanja u Kini pozitivna, a trećina kineskih provincija je već korona-free, lokalne vlasti prema naputcima iz Pekinga nastavljaju održavati stroge mjere prevencije kako ne bi izbili novi epicentri zaraze.

I dok je 90% velikih državnih kompanija i industrijskih postrojenja pokrenula rad nakon produljenih praznika, isto se ne može reći sa srednja i manja poduzeća koja se sada bore sa smanjenom potražnjom, manjkom radnika i financijskim poteškoćama. Procjenjuje se da je tek polovica njih ponovno krenulo s radom, dok su mnogi već sada propali.

Velika državna poduzeća i industrijska postrojenja su imala prioritet u normalizaciji rada zaposlenika kako bi se ubrzao ekonomski oporavak. Srednja i manja poduzeća su, pak, i dalje na udaru preventivnih mjera pošto im lokalne vlasi onemogućavaju okupljanje većih skupina ljudi, a pri povratku zaposlenika iz drugih gradova se zahtjeva 14-dnevna karantena.

Ova mjera se posebno odnosi na restorane, barove, kafiće i različite vrste trening centara (jezične škole i slično) u kojima se uobičajeno skupljaju veće skupine klijenata. Vlada onemogućava njihov normalan rad jer procjenjuje da njihove djelatnosti nisu od primarnog značaja, a imaju visok rizik nekog novog potencijalnog širenja zaraze.

Mnoštvo restorana i kafića okrenuli su se online narudžbama, ali poslovanje im je izrazito ugroženo zbog smanjene potražnje, koja je pala i do 80 posto. Kako bi se nosili sa financijskim izdacima, većina njih je otpustila i do polovicu radnika, a preostalima smanjila plaću između 30 i 60 posto. U samim restoranima im nije dopušteno posluživanje hrane klijentima, već isključivo samo kuhanje i preuzimanje narudžbi.

Maleni uslužni biznisi zapošljavaju 200 milijuna Kineza u 80 milijuna različitih poslovnih subjekata diljem Kine, ali uz smanjenu potražnju i probleme sa zapošljavanjima, njihov oporavak bi mogao potrajati i mjesecima.

Tagovi: kineski restorani, kineski barovi, kinesko tržište, kineska ekonomija, koronavirus
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Zvečevo nastavilo uzlet, indeksi rasli
ZAGREB - Kraj tjedna donio je rast indeksa na Zagrebačkoj burzi uz solidan promet.
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OBVEZNICE
Žigman: Bilo bi poželjno sva buduća izdanja obveznica ostanu na domaćem tržištu
OPATIJA - U sklopu dvodnevne konferencije „Financijsko tržište“ koju tradicionalno organiziraju HUB, HNB i HANFA, svoje poglede na aktualnu financijsku situaciju i izazove iznijeli su ugledni ekonomosti, među kojima je i predsjednik je Upravnog vijeća HANFA-e Ante Žigman.
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
KAZNE
Venecija: Prvog dana naplaćeno 15.700 ulaznica
VENECIJA - U Veneciji je u četvrtak turistima naplaćena ulaznica za prvi posjet gradu. Prema podacima gradskih vlasti, ulaznicu je platilo 15.700 posjetitelja. Gradonačelnik Venecije Luigi Brugnaro je nakon prvog dana probno uvođenje poreza ocijenio uspješnim. Neki su stanovnici ipak bili manje zadovoljni, pa su svoje nezadovoljstvo iskazali prosvjedom.
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
ŠTETE
Mraz u Srbiji značajno oštetio voće, neće biti rekordna rodna godina
BEOGRAD - Mrazevi i sneg u velikoj meri oštetili su voće u pojedinim regionima Srbije, pa se neće ostvariti prognoza o rekordno rodnoj godini, rekao je danas profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Zoran Keserović.
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
MLIJEKO
BiH uvozi 250.000 litara mlijeka iz Crne Gore
PODGORICA - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore saopštilo je da će Bosna i Hercegovina otkupiti višak od 250.000 litara mlijeka crnogorskih proizvođača i prerađivača mlijeka.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE