Prelazak preko psihološke razine od 3000 USD potiče stoljetnu ulogu zlata kao pohrane vrijednosti u turbulentnim vremenima i kao mjerača straha na tržištima. U posljednjih četvrt stoljeća cijena je porasla 10 puta, nadmašivši čak i S&P 500, referentnu vrijednost američkih dionica, koje su se učetverostručile u istom razdoblju.
Dok su se trgovci pripremali za carine, cijene zlata u SAD-u skočile su iznad ostalih međunarodnih referentnih vrijednosti, što je nagnalo trgovce da požure u velike količine poluga u Ameriku prije nego što nameti stupe na snagu. Više od 23 milijuna unci zlata, u vrijednosti od oko 70 milijardi dolara, pritjecalo je u skladišta njujorške Comex burze terminskih ugovora između dana izbora i 12. ožujka. Priljev je bio toliko golem da je pomogao da se trgovinski deficit SAD-a u siječnju podigne na rekord.
Skokovi u cijeni zlata obično prate širi ekonomski i politički stres. Metal je probio granicu od 1000 dolara za uncu nakon financijske krize, a tijekom pandemije Covida prešao je 2000 dolara. Cijene su ponovno pale na 1600 dolara nakon pandemije, ali su ponovno počele rasti 2023., potaknute središnjim bankama koje su kupovale poluge kako bi se diverzificirale od dolara, zbog straha da ih je valuta učinila ranjivima na kaznene mjere iz SAD-a.
Početkom 2024. tržište je ponovno skočilo, potaknuto kupnjom u Kini, gdje je rasla zabrinutost za gospodarstvo te zemlje. Uspon je dobio dodatni zamah nakon američkih izbora, jer su tržišta apsorbirala agresivnu trgovinsku politiku nove administracije.
"Zlato je imovina koja može očuvati vrijednost u najrazličitijim makroekonomskim poremećajima koje smo vidjeli", rekao je Thomas Kertsos, suportfeljni upravitelj u First Eagle Investment Management LLC. "Vidjeli smo da je zlato stoljećima bilo sposobno - unatoč volatilnosti - uvijek se vratiti u srednju vrijednost i uvijek zadržati svoju kupovnu moć, sve dok je pružalo značajnu likvidnost."
Nedavni rast zlata uslijedio je usprkos onome što bi obično bilo protiv: višim kamatnim stopama i snažnom američkom dolaru. Kada obveznice ili gotovina u banci daju solidan povrat, zlato, koje ne stvara kamate, postaje manje privlačno. Američki dolar je glavna valuta u kojoj se zlato kupuje i prodaje. Kada postane skuplji za vlasnike drugih valuta, to obično dovodi do pritiska na prodaju metala.