Neke od tema bile su nastavak jačanja suradnje Komore i Vlade RH, nejednak položaj obrtnika, strukovno obrazovanje i zajednički razvojni projekti, ali i pojedinačni propisi koji otežavaju poslovanje pojedinim obrtničkim djelatnostima poput Zakona o trgovini.
Ovom prilikom je predsjednik HOK-a Kratohvil izrazio zahvalnost na suradnji i sluhu za probleme obrtnika koje pokazuje Vlada RH i nadležno Ministarstvo, a koje se očituje i kroz pakete mjere pomoći te nastavak ograničavanja cijena energenata za obrtnike: „Ova Vlada se pokazala kao partner hrvatskih obrtnika, očekujemo nastavak i daljnje unaprjeđenje suradnje što se može postići time da HOK bude snažnije uključen u procese donošenja propisa i odluka o gospodarskim mjerama, primjerice uključivanjem predstavnika u formirane radne skupine. Ističem važnost nastavka ograničene cijene energenata za hrvatsko obrtništvo, mnogima od nas te su mjere omogućile nastavak poslovanja i pozitivnog trenda rasta obrtništva od gotovo 10 % unatrag godinu dana.“
Ministru i suradnicima je skrenuta pažnja na mlade obrtnike koji su opterećeni porezima i doprinosima nasuprot radnicima koji imaju oslobođenje, kao i o umirovljenima koji su u trenutku umirovljenja obavezni zatvoriti obrt. Projekt Majstorska škola na sastanku je ocijenjen kao strateški za razvoj lokalne sredine u Sisačko-moslavačkoj županiji, ali i obrtništva u cjelini. Riječ je o multifunkcionalnom centru s učionicama i praktikumima opremljenima najsuvremenijom opremom i uređajima za zanimanja u sustavu vezanih obrta, smještajnim i prehrambenim kapacitetima za polaznike koji se žele prekvalificirati. U pripremi i provedbi projekta ključna je podrška Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, kao ministarstva nadležnog za dio obrazovanja za vezane obrte, a čija je uloga i donošenje programa majstorske škole i programa majstorskih ispita.
Tema razgovora bio je i Zakon o državnoj imovini te problem poslovnih prostora s kojima se susreću obrtnici, koji ni na koji način ne mogu biti konkurentni trgovačkim lancima i velikim tvrtkama te su primorani napustiti prostore u kojima posluju i po više desetljeća. Apostrofirano je i rješenje za gorući problem nedostatka radne snage – fleksibilnije zapošljavanje radne snage u frekventnim razdobljima poslovanja po uzoru na vaučere u poljoprivredi, a otvorena je i tema velikog utjecaja ograničenja rada nedjeljom na male trgovce, osobito cvjećare, proizvođače svijeća i suvenirnice.
Na sastanku je naglašen i zajednički rad na novim kurikulumima koji će odrediti model izvođenja učenja temeljenog na radu (praktični rad) te koji će odgovarati potrebama tržišta rada, uz već započet proces modernizacije majstorskih ispita kao javne ovlasti Komore.
„Obrtništvo je važno za hrvatsko gospodarstvo i očuvanje i razvoj lokalnih sredina i kao takvo ćemo ga tretirati. Resorno Ministarstvo nastavit će čvrsto stajati uz hrvatske obrtnike i biti snažna podrška u unapređenju poslovnog okruženja za njihovo poslovanje, ali i pri odgovoru na učestale izazove i njihovom prevladavanju“, istaknuo je ministar Habijan i najavio nastavak promptnog rješavanja problema koji muče obrtništvo, počevši s radnim sastankom na temu ograničenja rada nedjeljom te međuresornim sastancima s drugim nadležnim tijelima i predstavnicima Hrvatske obrtničke komore u narednim tjednima.