Vujnovac i Radić zajedno drže većinski udjel od 53,26 posto dionica Pevexa: Vujnovac ima 36,62 posto, a Radić osobno i s tvrtkom Filir 16,64 posto. Prvi poziv za preuzimanje Pevexa nedavno su poslali na desetak adresa od strane uprave i vlasnika.
Kako Danica otkriva, između ostalih, pozive za slanje ponuda dobili su njemački gigant Obi, slovenski Merkur, francuski Leroy Merlin, britanski Kingfisher i turski Koc. No neke su tvrtke odustale od nadmetanja i povukle se iz procesa.
Zna se i razlog. Drugi najveći dioničar, bivši predsjednik uprave Pevexa Jurica Lovrinčević, koji osobno i preko tvrtke Dicentra drži 23,22 posto, odustao je od prodaje svog udjela. To je, kako otkriva izvor blizak tvrtki, "ohladilo" potencijalne kupce.
Iako se prvotno drugačije komuniciralo, Lovrinčević i dalje ne želi prodati svoje vlasničke udjele i ne sudjeluje u postupku koji su pokrenuli Vujnovac i Radić. Javno je poznato da je Lovrinčević, nakon što je naprasno smijenjen, ostao u lošim odnosima s Radićem i Vujnovcem.
Dio jačih investitora, naime, želi apsolutnu vlasničku kontrolu u Pevexu, što je moguće ostvariti s udjelom većim od 75 posto.
To se ne može postići bez Lovrinčevićevih dionica, pa u ovoj fazi postupka ne žele sudjelovati u procesu preuzimanja. Hoće li se Lovrinčević u ovom trenutku predomisliti, teško je reći.
Dugo se nagađalo o razlozima smjene i razlaza Lovrinčevića i Radića, dugogodišnjih partnera koji su nakon svađe morali podijeliti zajedničku imovinu: udjele u vlastitim tvrtkama i udjele u Pevexu.
Dobro upućeni izvor iz Pevexa kaže da je sve "puklo" jer je Radić unio previše politike u Pevex.
Radić je član Domovinskog pokreta koji se razišao s Miroslavom Škorom, dok je Lovrinčević ostao blizak Škori.
S druge strane, Radiću je zamjerio da interese Pevexa često podređuje interesima Domovinskog pokreta, kaže sugovornik.
Lani je Pevex prednjačio po prihodima u segmentu tzv. trgovina neprehrambenom robom s više od dvije i pol milijarde kuna.
Ova tvrtka lani je imala rast od 11 posto.