GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Dug opće države ove godine povećan za 1,6 milijarde eura

Dug opće države ove godine povećan za 1,6 milijarde eura
ZADUŽENOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 12.10.2023 / 19:43
Autor: RBA analize
ANALIZA - Prema posljednjim podacima HNB-a, ukupno stanje duga svih podsektora opće države (domaća i inozemna komponenta duga središnje države, fondovi socijalne sigurnosti i lokalna država) na kraju drugog ovogodišnjeg tromjesečja iznosilo je 47,6 mlrd. eura, što u odnosu na kraj prvog tromjesečja 2023. smanjenje za 514 mil. eura (-1,1%) te povećanje za 1,6 mlrd. eura (+3,4%) u odnosu na kraj 2022.

Na godišnjoj razini, u odnosu na lipanj 2022. dug opće države porastao je za 2 mlrd. eura (+4,4%), od čega je najveći dio povećanja duga u razdoblju od godine dana nastao u prvom tromjesečju 2023. kao posljedica izdanja obveznice na domaćem tržištu kapitala u veljači 2023. (tzv. narodne obveznice).

U relativnom izrazu, krajem lipnja udio duga opće države u BDP-u iznosio je 66,9%, što je smanjenje za 2,6 postotna boda u odnosu na kraj prvog tromjesečja te za 1,9pb u odnosu na kraj 2022. godine.

Domaća komponenta duga povećala se za 2,3 mlrd. eura odnosno 7,4% u odnosu na kraj lipnja 2022. godine, a iznosila je na kraju lipnja 32,9 mlrd. eura. S druge strane, inozemna komponenta na kraju lipnja 2023. iznosila je 14,7 mlrd. eura, a u odnosu na lipanj 2022. zabilježila je smanjenje za 268,5 mlrd. eura ili 1,8%. Uz napomenu da su podaci o strukturi duga opće države po glavnim dužničkim instrumentima i ročnosti duga dostupni samo za nekonsolidirani dug opće države, u strukturi duga prevladavaju dugoročni dužnički instrumenti (obveznice) na koje se odnosi više od 65%. Slijede krediti (oko 30%) te na kraju kratkoročni krediti, vrijednosnice i depoziti. Na kraju lipnja, 69,1% ukupnog duga odnosilo se na unutarnji, dok se preostalo odnosilo na inozemni dug.

Očekujemo kako će na razini cijele 2023. godine omjer javnog duga i BDP-a zadržati oko vrijednosti s kraja lipnja 2023. Fiskalni scenarij za Hrvatsku u svim projekcijama sugerira postupno približavanje maastrichtskom kriteriju od 60% BDP-a. Navedeno bi trebalo jačati otpornost gospodarstva na različite šokove povećavajući prostor za vođenje protucikličke fiskalne politike. Potencijalni rizici za intenzivniji rast javnog duga dolaze iz kontinuirane ekonomske neizvjesnosti, izazovnih gospodarskih kretanja kod glavnih zemalja trgovačkih partnera te prisutnog rasta troš

Tagovi: SUH OPĆE DRŽAVE, zaduženost
PROČITAJ I OVO
U Sloveniji u ožujku opet rekordan broj radno aktivnih
TRŽIŠTE RADA
U Sloveniji u ožujku opet rekordan broj radno aktivnih
LJUBLJANA - U ožujku se ponovno povećao broj zaposlenih, dosegnuvši novi rekord. Na mjesečnoj razini porastao je za 0,3 posto, a na godišnjoj za 1,4 posto na 944.300.
Inflacija u EU stabilna u travnju
STABILNO
Inflacija u EU stabilna u travnju
BRUXELLES - Inflacija u Europskoj uniji u travnju se zadržala na razini iz prethodnog mjeseca, dok je Hrvatska, uz Rumunjsku i Belgiju, imala najveći rast potrošačkih cijena u usporedbi s istim razdobljem godine ranije, izvijestio je u petak Eurostat.
Potvrđena prva procjena: Inflacija u travnju 3,7 posto
CIJENE
Potvrđena prva procjena: Inflacija u travnju 3,7 posto
ZAGREB - Potrošačke cijene u Hrvatskoj bile su u travnju 3,7 posto više u odnosu na isti lanjski mjesec, objavio je u petak Državni zavod za statistiku (DZS), što je najniža stopa inflacije od rujna 2021. godine.
Vlada oslobađa hrvatske povratnike poreza na dohodak
PROGRAM DP-a
Vlada oslobađa hrvatske povratnike poreza na dohodak
ZAGREB - Ostvaruje se plan Domovinskog pokreta o poreznom rasterećenju hrvatskih iseljenika koji se planiraju vratiti u domovinu.
U Njemačkoj 2023. oko 295.000 novih stanova - deficit se produbljuje
STANOVI
U Njemačkoj 2023. oko 295.000 novih stanova - deficit se produbljuje
BERLIN - U Njemačkoj je prošle godine dovršeno oko 295.000 stanova. To znači da je bilo nešto manje novih stanova nego godinu dana ranije, doznaje u četvrtak dpa iz upućenih izvora.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE