GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Njemački problemi prelijevaju se i na hrvatsku industriju

Njemački problemi prelijevaju se i na hrvatsku industriju
PAD INDUSTRIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.03.2024 / 08:37
Autor: RBA analize

ANALIZA - Uz stagnaciju na mjesečnoj razini, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u siječnju u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 1,3%. Trendovi u 2024. ovisit će o vanjskotrgovinskoj potražnji, odnosno o razvoju gospodarske situacije u važnim trgovinskim partnerima.

Pad obujma industrijske proizvodnje na samom kraju 2023. nastavljen je i u siječnju 2024. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja bila je u siječnju u odnosu na isto razdoblje 2023. niža za 1,3%. U odnosu na prosinac 2023. prema sezonski i kalendarski prilagođenim indeksima, obujam industrijske proizvodnje ostao je na istoj razini.

Promatrano na mjesečnoj razini, prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), pozitivna promjena ostvarena je u siječnju kod Kapitalnih proizvoda (+5,0%) i Netrajnih proizvoda za široku potrošnju (+2,5%) dok su kod Trajnih proizvoda za široku potrošnju (-1,8%), Energije (-5,3%) i Intermedijarnih dobara (-2,5%) evidentirane negativne promjene u odnosu na prosinac 2023.

U odnosu na siječanj 2023. negativna godišnja promjena zabilježena je u svim kategorijama GIG-a izuzev Netrajnih proizvoda za široku potrošnju gdje je u siječnju godišnja stopa iznosila 7,9%, a pozitivne promjene traju od rujna 2023. U kategoriji Trajnih dobara za osobnu potrošnju (-14,8% u siječnju) negativne godišnje promjene traju kontinuirano od rujna 2022. dok je uz kolebljivu kategoriju Energije (-7,8% u siječnju) pad kod Kapitalnih proizvoda zabilježen drugi mjesec za redom (-8,7%). U Prerađivačkoj industriji godišnji pad je u siječnju iznosio 0,8% (+0,5% u odnosu na prosinac 2023.).

Potisnute aktivnosti u industriji koje obilježavaju kretanje u posljednje dvije godine nastavljaju se i na početku ove godine. Posljedica je to niza čimbenika koje su pogodile važne hrvatske trgovačke partnere, posebice njemačko izvozno i industrijski orijentirano gospodarstvo te se neizbježno prelijevaju i na domaće tržište.

U ovoj godini, u slučaju očekivanog blagog oporavka inozemne potražnje te izostanka šokova na svjetskim robnim tržištima industrija bi mogla dobiti potreban poticaj za postepen i umjeren oporavak. Uz učinak baznog razdoblja navedeno bi trebalo, prema našim očekivanjima, rezultirati rastom obujma industrijske proizvodnje za oko 2,5%. Međutim, rizici su raznoliki i značajni, a osim potencijalnih novih geopolitičkih šokova, u iste se može ubrojiti dugotrajnost restriktivne monetarne politike koja će zasigurno ograničavati planiranu proizvodnju i investicijske aktivnosti odnosno potražnju u gospodarstvima koji su naši najvažniji trgovinski partneri. Uz navedeno, prilagodba uslijed energetske tranzicije i postepeno restrukturiranje globalnih dobavnih lanaca zbog ranjivosti koje su se pokazale tijekom pandemije i/ili geopolitičkih trendova, također će imati određen utjecaj na industrijske aktivnosti.

Tagovi: industrijska proizvodnja, industrija, prerađivačka industrija
PROČITAJ I OVO
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
SIGNALI
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
WASHINGTON - Indeks raspoloženja potrošača o američkom gospodarstvu pao je s ožujske vrijednosti od 79,4 boda u travnju na 77,2 boda, objavilo je Sveučilište Michigan.
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
ISTRAŽIVANJE
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
LJUBLJANA - Slovencima je najpoželjnija destinacija za rad u inozemstvu Austrija, a bolji financijski uvjeti najvažniji su razlog za rad izvan vlastite zemlje, pokazuje istraživanje portala za zapošljavanje Mojedelo.com i Boston Consulting Group.
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE